Diş erozyonu ne demek?

Diş Erozyonu, çürümeye sebep olan bakterilerin herhangi bir etkisi olmaksızın bazı kimyasal maddelere bağlı olarak diş sert dokularında geri dönüşümü mümkün olmayan madde kaybına verilen isimdir. Diş erozyoununda dişlerdeki aşınma bazen abrazyon ve atrisyon ile birlikte gerçekleşse de mekanik etkilerle oluşan bu travmalar ve diş çürümesinden farklı gelişmektedir.  Genellikle mide asidine maruz kalan dişlerde ve aşırı miktarda asitli içecekler tüketen kişilerde görülen diş erozyonuna yetişkinlerde %5–16 arasında rastlanılmaktadır.

Diş erozyonu sebepleri nelerdir?

Diş erozyonu turşu, sirke, meyve asitleri, sitrik asit veya fosforik asit içeren gazlı içecekler tüketenlerde çiğneyerek ya da ağızda bekletilerek tüketilen ilaçlar kullananlarda, gastrik mide içeriğinin önce özofagusa ardından ağıza gelmesi durumuyla karakterize reflü hastalığı olanlarda  kronik kusmaya bağlı olarak mide asitlerinin sürekli ağza geldiği bulimia hastalığı olan kişilerde görülmektedir. Ayrıca şarap üretim fabrikalarında çalışan ve şarap tadımı yapanlar, pil fabrikalarında çalışanlarda sülfirik asit nedeniyle, ayna imal edenlerde ise nitrik asit nedeniyle asit buharlarını soluyan kişilerde görülmektedir. Bu fabrikalarda çalışanlarda asit buharı burun mukozasında patolojik durumlara sebep olduğundan ağızdan solunum yapılmakta bu sırada ön dişler asitle temas ettiğinden diş erozyonu ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar dışında tükürük bezlerinde kronik enflamasyon görülen Sjogren Sendromu gibi otoimmun hastalıklar ve benzeri şekilde tükürük özellik ve kalitesini değiştiren çeşitli durumalarda diş erozyonu meydana gelir. 

Diş erozyonu

Diş erozyonu belirtileri nelerdir?

1. Dişlerde sıcak ve soğuk hassasiyeti görülür

2. Asitli ve şekerli besinler tüketildiğinde dişlerde kamaşma hissi olur

3. Diş fırçalama sırasında hassasiyet

4. Diş renginin doğal beyazlığını kaybederek sararması

5. Diş yüzeyinde doku kaybı ve çukurlaşma görülür

Diş erozyonu tedavisi nasıldır?

Öncelikle diş erozyonunasebep olan etken anamnez ile doğru tespit edilir. Sözgelimi sorun reflüden kaynaklanıyorsa hasta gastroentereloga, anorexia, blumia ve alkolizm gibi hastalıklarda bir psikiyatriste yönlendirilir. Beslenme kaynaklı erozyonda ise asitli gıdaların tüketiminin azaltılması tavsiye edilirken, yemeklerin fosfat ve kalsiyum içeren peynir, süt gibi nötralize edici özelliği olan bir yiyecekle bitirilmesi tavsiye edilir. Bu hastalara tükürük akışının arttırılması için şekersiz sakız çiğnemesi tavsiye edilirken düzenli aralıklarla  nötral fluorür uygulaması yapılarak diş yapısı güçlendirilir.

Diş erozyunu olan hastalara tavsiyeler

Asla asitli yiyecekler ve coca cola gibi gazlı içecekler tüketildikten hemen sonra diş fırçalamayın

Asitli yiyecek ve içecek tüketecekseniz öncesinde dişlerinizi florürlü bir diş macunuyla fırçalayın

Asla sert diş fırçası kullanmayın

Diş minesi aşınması düzelir mi?

Ne yazık ki hayır! Ancak diş hekiminize başvurarak dişlerinizin tam durumunu ve aşınmanın sebebini öğrendikten sonra tavsilerini dinleyerek en azından daha da kötüye gitmesini engelleyebilirsiniz.

Diş minesi neden erir?

Diş erozyonu en yaygın sebep olur ayrıca başka yazılarda açıkladığım abrazyon ve atrisyon diğer sebeplerdir.

Diş erozyonu tedavisi için randevu almak için!