Facebooktwittermail

Diş implantı nedir?

Diş implantı, bu konuda uzman diş hekimleri tarafından anestezi eşliğinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonla çene kemiği içerisine eksik dişlerin yerine, kök görevi görmesi için yerleştirilen titanyum vida sisteminin adıdır. İşlem başarıyla gerçekleştirilmişse, hastanın yaşı ve kemik durumuna göre 3-5 ay içerisinde implant kemikle kaynaşarak üzerine yine diş hekimi tarafından yapılacak implant üstü protezi taşıyacak hale gelmektedir.

Diş implantı neden yapılır?

Dişhekimliğinde implantasyon, ağızda eksik olan dişler sebebiyle kaybedilen çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yanı sıra estetik bozulmanın önüne geçmek amacıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. 1950 yıllarında ortopedi alanında kullanılmış olan titanyum, hem doku dostu oluşu hem de mükemmel kemik ve dişeti uyumu sayesinde diş implantlarının da ana materyali olarak kullanılmaya başlamıştır. Modern diş implantlarının mükemmel yüzey özellikleri sayesinde implantlar çene kemiğiyle bütünleşen yapılar haline gelmiştir.

 

Diş implantı Nasıl Yapılır?

Anamnez, muayene ve planlama aşamalarından sonra diş doktoru önce implant yapılacak bölgeye damak veya dişetine uyguladığı lokal anestezi ile uyuşturmaktadır. Tam uyuşma sağlandıktan sonra diş hekimi veya çene cerrahisi uzmanı diş etini açarak çene kemiğini ortaya çıkartmakta, önce kılavuz frez ardından diğer frezlerle kemik içerisinde implantın girebileceği boyutlarda bir yuva hazırlamakta ve implantı yerleştirmektedir. Doktor son olarak implantın üzerini dişetini dikerek kapatmakta bu durumda 3 ay beklenmektedir. Dikişler 1 hafta sonra hekim tarafından alınırken operasyon bölgesinin ilk kontrolü de yapılmaktadır. 3 ay sonra implant içerisine takılan vida çıkarılmakta, üzerine geçici bir kuron yerleştirilerek, diş etinin doğal olarak şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Dişeti şekillendirildikten sonra geçici kronun yerine porselen kron yerşeltirilerek tedavi tamamlanmaktadır.

İmplant operasyonu sonrasında ilaç kullanılmalımıdır?

Evet, operasyon sonrasında doktorunuzun reçete edeceği antibiyotik, ağrıkesici ve ağız hijyeninizi korumaya yönelik gargara türü ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

 

İmplant operasyonu sonrasında ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle doktorumuzun öğütlerini ve yazığı ilaçları aksatmadan uygulamalıyız. Kanama sonrası ameliyat bölgesinde oluşan pıhtının bozulmamaı için doktorun ısrttığı tamponu 30 dakika süreyle ısırmalı, ağzımızı su veya gargarayla çalkalamamalı, 24 saat süreyle sıcak içecek tüketmemeli, sıcak suyla duş yapılmamalı, aspirin benzeri kan sulandırıcılar tüketilmemeli, en az 2 gün boyunca sigara içilmemelidir. Ayrıca gazlı, kolalı, asitli içecekler ve sert gıdalar tüketmekten de kaçınılmalıdır.

Her eksik dişin yerine implant yapılabilir mi?

İmplant uygulanacak bölgede kemiğin kalınlık ve yoğunluğun yeterli miktarda olması gerekmektedir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bölgede yeterli miktarda kemik olmasa bile kemik tozu kullanarak veya üst çene arka bölgede sinüs boşluğunu kaydırarak (sinüs lifting operasyonları sadece çene cerrahlarınca uygulanmalıdır) şartları implant için uygun hale getirmelidir.

İmplant operasyonu ne kadar sürer?

Operasyon süresi vakadan vakaya değişmekle birlikte cerrahın tek bir implantı çeneye uygulaması 15-20 dakika sürmektedir.

 

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

Eksik dişlerin yerine implant ve üzerine protez uygulanması 3-4 aylık bir süre gerektirmekteyken, ağızda tutulmak istenmeyen bir dişin çekilip yerine implant uygulanması kemik oluşumu için 3 aylık ek bir süre daha gerektirmektedir. Ayrıca yaşlılık, diabet, kötü ağız hijyeni, bazı ilaçların kullanımı ve çeşitli kronik hastalıklar iyileşme sürecini uzatabilmektedir.

İmplant operasyonu sürecince hasta dişsiz mi dolaşmaktadır?

İmplant operasyonundan 1 hafta sonra acil durumlarda ön dişler bölgesine 1 gün sonra hastaya kalıcı protez yapılana dek kullanması için çiğneme, konuşma ve estetik sorun yaşamaması için geçici bir protez yapılmaktadır.

Dişeti hastalığı olanlara implant uygulanabilir mi?

Hayır! Dişeti hastalığının bir periodontolog (dişeti hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilmesi ardından implant için cerraha teslim edilmesi gerekmektedir.

İmplant Tedavisinin başarı oranı nedir?

Günümüzde diş implantları uygulamalarında % 98 gibi oldukça yüksek başarı oranıyla yakalanmıştır.

Diş implantı neden başarısız olur?

Hekim yanlış planlama veya uygulama hatası yapmasa bile orijinal olmayan, ucuz ve taklit implant kullanımı zaman zaman hastanın sorun yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden hastaların implant markası ve diş hekimi seçimlerini bilinçli yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kişinin genel sağlık durumunun bozulması veya uzun süre ağız hijyenini ihmal etmesi de başarılı yapılmış implantların kaybına yol açabilmektedir.

Alt ve üst çenelere uygulanmış diş implantlarının panoramik röntgen filminde görünümü

Alt ve üst çenelere uygulanmış diş implantlarının panoramik röntgen filminde görünümü

Her eksik diş için ayrı bir implant uygulanması mı yapılmaktadır?

Hayır, Her diş boşluğuna implant yapılması gibi bir zorunluluk yoktur. Çoğu zaman implantlar da birbirine köprü gibi bağlanmata dolayısıyla eksik diş sayısından daha az implant uygulanmaktadır ki bu diş hekiminizin yapacağı planlama ile vereceği bir karardır. Sözgelimi 4 diş boşluğu olan bir bölgeye 2 implant ile 3 veya 4 porselen krondan oluşan bir köprü yapılabilmektedir.

Birden çok implant yapılacaksa, hepsi aynı seansta mı yapılır?

Aynı bölgeye yapılan implantların birbirine paralelliklerini sağlamak için tek seansta yapılması özellikle çok önemlidir. Bununla birlikte alt ve üst çenede farklı bölgelere ekilecek implantlar için en az 1 hafta ara verilmelidir

İmplant kemiğe kaynamazsa ne olur?

Bu nadiren görülen bir durum olmakla birlikte iyileşme sürecinin bozulması ile implant gevşeyip kaybedilebilir. Bu durumda implant çıkarıldıktan sonra ya 3 ay süreyle kemiğin iyileşmesi beklendikten sonra yeniden implant uygulaması yapılır ya da implant uygulamaktan vazgeçilip şartlar müsaitse köprü restorasyonu tercih edilir. İmplant uygulamalarında kaybedilmiş, sökülmüş implantlar kesinlikle yeniden hasta üzerinde kullanılmaz, ikinci deneme mutlaka yeni bir implant ile yapılmalıdır.

İmplant sonrası yüzde morluklar oluşur mu?

Ameliyattan sonra ağız açmakta güçlük, ödemden dolayı operasyon bölgesinde şişkinlik ve sonrasında morarma görülmesi normal olmakla birlikte sizi rahatsız eden gelişmeleri doktorunuzla paylaşmanız ve tavsiyelerini dinlemeniz bu süreci atlatmanızda yararlı olacaktır.

İmplant dişlerin ömrü ne kadardır?

İmplantların ömrü teorik olarak hayat boyu olmakla birlikte başta kötü ağız hijyeni olmak üzere çoğunlukla hasta kaynaklı sebeplerden dolayı hiçbir hekim bu garantiyi vermemektedir.

İmplant paslanır mı?

Hayır! biyolojik uyumluluğu çok üstün düzeyde olan bunun yanında düşük yoğunluğu ve ısı geçirgenliğine sahip diş implantları demir değil saf titanyumdan yapıldığından paslanmazlar.

İmplantların bakımı nasıl yapılmalıdır?

İmplant bakımı normal diş bakımından pek farklı olmayıp, günde 2-3 kez düzenli diş fırçalama, diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı yeterlidir. Ayrıca 6 ayda bir kontrol için diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir.

Diş implantları herkese yapılabilir mi? Kimler implant yaptıramaz?

Diş implantları ancak çocukluk çağından çıkmış yani kemik gelişimini tamamlamış (erkekler için 17-18 yaş, kadınlarda 16-17 ) sağlıklı kadın veya erkek erişkinlere uygulanabilir. İleri düzey veya kontrol altına alınamayan diabet, ciddi kalp hastalığı, kan pıhtılaşma hastalığı v.b durumlarda, kemiğin yapısını bozan ilaçların kullanılması durumunda, kemoterapi veya radyoterapi gören hastalarda implant yapımı uygun değildir. Ayrıca implant yaptırmak isteyen hastanın hepten bırakamıyorsa bile alkol ve sigara kullanma alışkanlığına hekimin tavsiye ettiği süre için ara vermesi gerekmektedir.

Köprü mü yoksa implant mı?

Köprüyle implantın yeri farklı olup vakaya göre yerine göre implant, yerine göre köprüyü tercih edilmektedir. İmplant ve köprü için aynı elverişli şartlar varsa komşu dişleri kesip proteze eklemek yerine implantı tercih etmek daha doğru olacaktır. Eksik dişin civarındaki dişlerin de büyük çürükler veya kanal tedavili oldukları için kaplanmaları gerekiyorsa bu sefer köprü yapımı tercih edilebilir.

Diş implantının yapısı nasıldır?

Diş implantları doğal dişleri taklit edecek şekilde iki ayrı parçadan oluşmaktadır. İlk parça, çene kemiği içerisine aneztezi ile açılan yuvaya kök görevi görmesi amacıyla yerleştirilen gövde kısmı, diğeri ise operasyondan üç ay sonra bu gövdenin üzerine porselen kuronun veya hareketli protezin yerleştirileceği üst yapıdır.

Diş İmplantı zararlı mıdır?

Hayır, değildir. Teşhis ve tedavisi diş hekimleri tarafından uygun görüldüğü şekilde gerçekleştirildiği takdirde implant yapımı ve kullanımı son derece güvenlidir. Implant tedavisi sonrasında diş implantı uygulanmış olan hasta normal yaşamına hemen dönebilir.

Hiç dişi olmayan hastaya implant yapılabilir mi?

Evet, diş implantları eğer çene kemiği uygun form ve özelliğe sahipse hastaya sabit protez kullanma imkanı bile sunabilmektedir. Bu durumda üst çeneye 8 alt çeneye ise 6 implant uygulanarak her iki çeneye de 14’erden toplam 28 porselen diş ile sabit protez yapılmaktadır.

Diabet hastasına implant yapılabilir mi?

Evet, ilaç kullanımı ve dietine dikkat eden diabet hastalarına implant yapılabilir. İmplant başarısızlığı ve komplikasyonlarının diabet ile doğrudan ilişkili olduğu henüz bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Bununla birlikte diabetin damar sistemi üzerinde yaratmış olduğu mikro ve makro düzeydeki harabiyetin yara iyileşmesini geciktirmesi söz konusu olup, hastanın eksiksiz anamnezi ve güncel HbA1c düzeyinin öğrenilmesinin implant cerrahisi kararı vakaya göre değerlendirilmelidir.

İdeal bir tedavi için kaç implant gerekir?

İmplant tedavisinin başarılı olabilmesi için planlama çok önemlidir. Diş hekimi hastanın çene yapısını gerek klinik gerekse radyolojik muayeneler (panoramik veya tomografik görüntülemeler) vasıtasıyla inceledikten sonra üzerine yapılacak protezi taşıyacak özellik ve sayıda implantları hangi bölgelere yerleştireceğini dikkatlice planlamaktadır. İmplant maliyetinin yüksek olması kimi zaman hasta ve hekimi gerekenden daha az sayıda veya kalitesiz ürün kullanımına götürmektedir ki bu başarı oranını azaltan bir tutumdur. Tam tersi yani gerekenden fazla implant kullanımı da çene kemiğinin direncini azaltan bir faktör olarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. İdeal bir tedavi, iyi bir anamnez ve doğru protez planlamasını takiben, kaliteli bir markanın, doğru seçilmiş model, boyut ve sayıda implantının cerrahi nosyonu olan bir hekim tarafından uygulanmasıyla gerçekleştirilebilir.

İmplant bakım gerektirir mi?

İmplant tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra hasta, implantın temizlik ve bakımı diş hekiminin önerdiği, uygun şekilde yapmalıdır. Özellikle operasyondan hemen sonra sigara (yara iyileşmesini geciktirmektedir) kesinlikle içilmemeli, sert gıdalar tüketilmemeli, ağız hijyeni ideal düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır.

Sigara içenlere diş implantı yapılabilir mi?

Sigara içen hastaların implant yapılabilmekteyse de başarı şansı diğer hastalara göre daha düşük olduğu gibi orta vadede ortaya çıkabilecek dişeti hastalıkları yüzünden implant kaybı yaşanması da olasıdır.

İmplant diş yapımı acıtır mı?

Diş implantı uygulanacak bölge lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için implant yaptıracak olan hasta hiç bir şekilde acı hissetmemektedir. Bununla birlikte operasyondan birkaç saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde implant uygulanan bölgede ve anestezik solüsyonun verildiği iğnenin yapıldığı yerde ortalama bir ağrı kesicinin giderebileceği oranda bir miktar ağrı hissedilebilir. Panik atak, aşırı diş hekimi korkusu veya hekimin gerekli gördüğü durumlarda implant uygulanması genel anestezi altında yani hasta uyutularak da gerçekleştirilebilir.

İmplant mr çekimine engel midir?

Hayır, diş implantları MR ve CT gibi radyolojik tetkiklerle de uyumludur.
Diş çekildiği gün beklemeden aynı gün implant yapılabilir mi?

Bu durum bazı özel durumlarda mümkün olsa da ancak tek köklü ve kök çevresinde herhangi bir enfeksiyonun olmadığı durumlarda bu işlem yapılabilir.

İmplantlar kansere sebep olur mu?

Hayır! Henüz implantta kaynaklanan bir kanser vakası tespit edilmemiştir.

Diş implantı fiyatları

Türkiye’deki diş kliniklerinde ithal implantlar hastaya, markasına göre birim başına 900-1200 euro ve 500-600 dolar batlarında uygulanmaktadır. Ayrıca yerli implantları kullanan klinikler TL olarak da fiyat verebilmektedir. Bu fiyat sadece implant için geçerli olup yetersiz kemik durumunda uygulanacak greft (kemik tozu), membran ile implant üzerine uygulanacak protezleri de ayrıca hesaplamak gerekmektedir.

Önde gelen implant markaları hangileridir?

İmplant fiyatları markadan markaya büyük farklılıklar göstermekte olup yerli üretim de dâhil sadece Türkiye’de 100’ün, dünyada ise 250’nin üzerinde implant firması faaliyet göstermektedir. Dental implant üreticilerini kabaca ikiye ayırabiliriz: İlki kendi AR-GE’leri olan 20 yıldan uzun süredir faailiyette bulunan, hekimlerin geri dönüşüne göre kendini geliştiren orijinal ürünlerken diğer kısmı patent hakkı süresi dolan ürünleri taklit eden ucuz seçenekler ile henüz yeni kurulmuş emekleme dönemindeki firmalardır. İmplant pazarında yer alan implant sistemlerinden en çok 15 tanesi ilk grup yani orijinal implantlar olarak değerlendirilmektedir. Tabii ki bu durum firmaların fiyat politikasına da yansımıştır.

En iyi implant markası hangisidir?

Hekiminizin en iyi tanıdığı, uzun zamandır uyguladığı, size önerdiği implant sistemi en iyisi olmasa da en güvenilir olanıdır. Sonuçta operasyonun başarısı da implant seçimi de hekiminizin sorumluluğundadır.

SGK implant masrafını karşılıyor mu?

Hayır! Özel sağlık kuruluşlarında yapılan implant tedavi giderlerini SGK karşılamamaktadır. Üniversite hastanelerinde ise hasta öğretim üyesi farkı, ameliyat ve protez masraflarını kendi karşılayarak implant yaptırabilmektedir.

Facebooktwittermail