Invisalign ya da şeffaf diş plağı ile diş çarpıklığı tedavisi

Invisalign nedir?

Invisalign, neredeyse görünmeyen braketlerle geleneksel diş tellerine yeni ve popüler bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Yani Invisalign metal diş telleri yerine diş düzleştirme amacıyla kullanabileceğiniz bir şeffaf hizalayıcı türü olup, sizin için özel olarak üretilmiş ağız koruyucularına benzeyen bir dizi şeffaf plastik ayarlayıcıdan oluşmaktadır. Invisalign şeffaf plağınızı metal tellerin aksine yemek ve temizlik için kolayca çıkarılabilir ve iki haftada bir (ya da diş hekiminizin önerdiği sürede) yeni yapılmış bir hizalayıcıyla değiştirirsiniz. Her yeni hizalayıcı şeffaf plak dişlerinizin ayarını bir adım daha ileri götürür. Tabii ki bu tür avantajlarına karşın Invisalign’ın geleneksel diş tellerinden daha pahalı olması dezavantajıdır.

Peki fiyat dezavantajına karşın Invisalign’ın tercih edilmesini sağlayacak avantajlar nelerdir?

Daha Az Diş Hekimiz Ziyareti

Yoğun iş yaşamınız sırasında diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret edecek vakit bulamıyorsanız Invisalign’ı düşünebilirsiniz.  Geleneksel diş telleri, hastadan hastaya değişmekle birlikte tellerin 4-6 haftada bir sıkılmasını gerektirir. Invisalign’da ise plaklarınızı yanınıza alıp, her iki haftada bir evde değiştirebileceğiniz yeni ayar plakları kendiniz takabilirsiniz.

Onarım Gerekmez

Geleneksel diş telleri kullanımında bazen bir braket veya tel gevşeyebilir. Invisalign kullanıyorsanız bu tür onarımlara asla gerek yoktur. Kayıp, kırılmış veya başka şekilde hasar görmüş şeffaf plağınız serinizdeki bir sonraki plakla kolayca değiştirilebilir.

Daha Kolay Diş Temizleme

Geleneksel metal diş telleri takarken dişlerinizi temiz tutmak zordur. Ortodontistiniz diş eti hastalığı ve diş çürüğü oluşmaması için braketlerin etrafındaki ve diş eti hattındaki yiyecek ve plakları gidermek için diş telleriyle fırçalamanın daha ayrıntılı bir yöntemini gösterebilir. Tellerin etrafını nasıl diş ipi kullanarak temizlemeyi öğrenmeniz ve tedavi sürecinin sonunda, dişlerinizde oluşan lekelerin ve braketleri yapıştırmak için kullanılan kompozit dolgu artıklarının diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekecektir. Bununla birlikte Invisalign diş plağı istenildiğinde kolayca çıkarıldığı için dişlerin fırçalanması ve temizlenmesine izin vermektedir.

Basit ve Bakımı Kolay

Invisalign’ınızı temiz tutmak da çok kolaydır. Dişlerinizi temizledikten sonra, şeffaf plağı ağzınıza geri koymadan önce fırçalayıp durulayarak temizleyebilirsiniz. Sık temizlik, koyu renkli, asitli içeceklerden kaçınmanın yanı sıra plakların lekelenmemesini sağlamaktadır. Invisalign’ın fiziksel olarak zarar görmemesi için, yerleştirirken ve çıkarırken dikkatli olun, yani asla aşırı güç veya keskin aletler kullanmayın. Sol ve sağ azı dişlerine eşit miktarda basınç uygulayarak parmak uçlarınızla itmeniz takmak için yeterlidir. Çıkarmak için ise yavaşça çekin, arka dişlerden başlayın ve ileriye doğru ilerleyin.

Ağızda daha Rahat

Yukarıdakilere ek olarak Invisalign kullanıyorsanız istediğiniz zaman çıkarma imkanına sahipsiniz, sevdiğiniz yiyecekleri yemenize imkan tanır, neredeyse görünmez olan malzemeler kullanıldığından rahatça gülebilirsiniz, yanaklarınızı rahatsız edebilecek bracket ve teller barındırmaz ve en önemlisi düzenli tel sıkma işlemine gerek kalmadan daha konforlu bir deneyim sunar.

Invisalign kimlere yapılır?

Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Invisalign ağrı yapar mı?

İlk bir kaç gün hafif ağtı yapabilmektedir

Invisalign hangi dişlere uygulanmaz?

İnvisalign tedavisi orta ve hafif düzeydeki çapraşık dişlere uygulanmaktadır. Çok ileri düzeydeki diş çarpıklıkları için geleneksel ortodontik tedavi metodları tercih edilmektedir.

Şeffaf Plak tedavisi ne kadar sürer?

İnvisalign şeffaf plaklar gün içerisinde ortalama 22 saat kadar takılı ağızda takılı kalmalı olup 2 hafta boyunca takılacaktır. Tedavi süresi vakanın durumuna göre bir kaç aydan 15 aya akdar sürebilmektedir.