Dişlerin yeniden şekillendirilmesi daha güzel bir gülümseme oluşturmak için kırık, hafif eğri büğrü, düzensiz veya kötü hizalanmış dişlerin uygun maliyetle düzeltilmesi işlemlerine verilen isimdir. Diş hekimleri genellikle dişlerin genel görünümünü düzeltmek için ışınlı kompozit dolgu uygulanmasını veya diş yüzeyine yapıştırılan çok ince lamine porselen protezleri içeren bir tedavi tekniğidir. Ön dişler kompozit dolgularla veya lamine (yaprak porselen) porselen protezlerle yeniden şekillendirme yapmak için en uygun dişlerdir.  

Diş şekillendirme nedir?

Dişlerin yeniden şekillendirmesi bir veya daha fazla dişin şeklini, uzunluğunu veya yüzeyini değiştirmek için az miktarda diş minesinin (dişin en dış bölümünü) kaldıran bir kozmetik diş hekimliği tekniğidir. İşlem genellikle çarpık dişleri, kırık veya aşınmış dişleri, çatlak dişleri hatta üst üste binen dişleri düzeltmek için yapılmaktadır. Bu prosedür, belirli koşullar altında diş tellerinin yerini bile alabilir. Birkaç milimetre derinliğindeki estetik küçültme diş hekimi tarafından yapıldığında dişlerinize çok fazla hasar vermeden muhteşem bir gülümseme yaratabilir.

Diş şekillendirme kimlere yapılabilir?

Dişlerinizin çatlak ve kırıklardan arınmış olmasını, daha az çapraşık görünmesini, diş minesinde çukur olmamasını istiyorsanız, bu estetik işlem için diş hekiminizle görüşmelisiniz. Küçük bir diş şekillendirme ile gülüşünüzde büyük bir fark yaratabilirsiniz. Diş hekimi tarafından yapılan kozmetik bir işlem olan diş şekillendirme, normal ve sağlıklı dişlere sahip olmanızı gerektirir. Çok miktarda mine çıkarılırsa dişler zayıflayabilir, bu nedenle dişlerin yeniden şekillendirilmesi kompozit dolgu restorasyonlarında küçük değişikliklerle sınırlandırılmalı veya vener porselen kaplama veya lamine porselen gibi işlemler tercih edilmelidir.

Diş şekillendirmesi nasıl yapılır?

Dişleri yeniden şekillendirmek için diş hekimi diş minesini hafifçe kaldırır. Tedaviye başlamadan önce diş hekimi, dişler arasında onları destekleyecek yeterli kemik olduğundan emin olmak için her dişin pulpasının boyutunu ve konumunu değerlendirmek için dişlerin röntgenini çekmektedir. Daha sonra, biçimsiz alanları düzeltir, aşırı uzun dişleri kısaltır veya uygun ısırma ve hizalama amacıyla onları eşitlemek için kötü şekilli dişleri şekillendirirler. Yeniden şekillendirme, ihtiyacınız olan işin kapsamına bağlı olarak en az 1 saatlik bir randevu gerektirebilir.

Bonding nedir ve ışınlı kompozit dolgu ile dişlerin yeniden şekillendirilmesi

Işınlı kompozit dolguların bonding yöntemiyle dişlere tutturulmasıyla dişler arasındaki boşluklar doldurabilir, dişlerin göze hoş gelmeyen görünüşleri düzeltilebilir hatta dişlerin rengini iyileştirebilebilir. Bonding, dişlere yapışan ve sertleşen macun benzeri bir kompozit dolgunun uygulanmasını içerir. Diş hekimi önce dişlerin yüzeyini aşındrımakta ardından aşınmış yüzeye bonding materyali sürdükten sonra diş renginde kompozit uygulayarak dişleri şekillendirmektedir. Kompozit dolgunun sertleşmesi için üzerine mavi renkte halojen bir ışık uygulanmaktadır (Bu ışığa bakmayın uygulanırken ya gözlerinizi kapatın ya da diş hekimizin gözlerinize taktığı koruyucu gözlüğü kullanın çünkü gözleriniz için zararlıdır). Diş dolgusu 30 dak-1 saat arasında sürebilir ve restore edilecek diş sayınıza göre belki bir kaç randevuda gerçekleştirlebilir.

Sonrasında dişlerimin bakımını nasıl yaparım?

Yeniden şekillendirilmiş dişler, görünümlerini korumak için daha sonrasında da bakım gerektirir. Tüm diş restorasyonları arasında, ön diş dolguları kırılma ve lekelenme riski en yüksek olanlardır. Hastalar kırılma riskini azaltmak için tırnaklarını çiğnemekten, kalem ısırmaktan, sert yiyecekler yemekten ve dişleriyle bir şeyleri açmaktan kaçınmalıdır. Tedaviden sonra dişlerin beyaz ve lekesiz kalmasına yardımcı olmak için günde iki kez diş macunu ile fırçaladığınızdan emin olun. Sigara, kahve, çay ve kırmızı şarap reçineyi lekeleyebilecek bazı maddelerdir, bu nedenle bunlardan da kaçınılmalıdır.

Dişlerin yeniden şekillendirilmesi, sorunlu dişleri düzelterek hastada büyük bir özgüven artışı sağlayabilir. Diş telleri ve diğer ortodontik çalışmalarla karşılaştırıldığında, diş şekillendirme ve yapıştırma en az zaman alan ve en ucuz kozmetik diş hekimliği seçenekleri arasındadır.