Dişleriniz zamanlı çay, kahve, şarap, sigara, çeşitli gıda ürünleri ve kötü alışkanlıklar neticesinde doğal rengini kaybedebilir, üzerlerinde çeşitli lekeler oluşabilir ya da daha kötüsü dişin üzerindeki mine tabakası incelebilir. Bu durumlar gülerken hatta konuşurken ağzınızı kapatacak denli rahatsız olmanıza hatta kendinize güveninizi kaybetmenize sebep olabilir. Çeşitli online alışveriş sitelerinde ve marketlerde reçetesiz satılan ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz iddiası taşıyan diş beyazlatma ürünleri, eski gülümsemenizi yeniden kazanacağınız düşüncesiyle uygun bir çözüm yolu görünmekle birlikte bunların yanlış veya fazla kullanımı ağoz ve diş sağlığınız için tehlikeli olabileceği gibi dişlerinizde geri dönüşü olmayan hasara da yol açabilir.

Bembeyaz Bir Gülümseme Uğruna Diş Sağlığınızı Kaybetmeyin!

Beyazlatıcı diş macunları ve beyazlatma kitleri de dahil olmak üzere piyasada dişleri beyazlattığını iddia eden birkaç ürün var. Bu ürünlerden bazıları dişleri beyazlatmaya yardımcı olan peroksit içerirken, diğerleri başta sigara lekeleri olmak üzere dişlerinizi aşındırarak sözde beyaz tutmaya yardımcı olacağı iddiasını taşımaktadır. Reçetesiz satılan diş beyazlatma ürünlerinin çoğu aslında dişler üzerindeki küçük lekeleri çıkarmaya yarar ve bu arada diş minesinin aşınmasına sebep olur. Son zamanlarda diş hekimlerinin kullandığı beyazlatma ajanlarının düşük peroksit içeren %16’lık versiyonları da isteyene internet üzerinden satılmakta olup, bunların sizin için özel bir ağız plağı dışında herhangi bir ağız plağı veya yıllar önce diş hekiminize yaptırdığınız dişlerinizin şu anki pozisyonunu yansıtmayan bir örneğiyle kullanmanız durumunda diş etlerinizin hjasar görmesi ve dişlerinizde hassasiyet oluşması kaçınılmazdır.

Diş beyazlatmanın zararı var mı?

Sonuç olarak aşındırıcı özellikle diş macunları veya reçetesiz beyazlatma ürünlerinin diş hekimi kontrolü dışında aşırı olarak kullanması durumunda:

  1. Dişlerde Yarı saydam görünüm: Peroksit bazlı beyazlatma ürünlerini çok fazla uygulamak dişlerinizi beyaz yerine yarı saydam bir görünümle bırakabilir. Bu, özellikle dişlerin kesici uçlarında geri dönüşü olmayan renk dönüşümüne neden olabilir.
  2. Diş eti tahrişi: Peroksit içeren tezgah üstü beyazlatıcı ürünler diş etlerinizi tahriş ederek kızarıklık ve hassasiyete neden olabilir. Bu ürünler aşırı kullanıldığında boğazınızı ve ağzınızın içini de tahriş edebilir.
  3. Diş minesinin kaybı: Diş minesi dişlerinizi çürümeye karşı korumaya yardımcı olur. Diş beyazlatma ürünlerini çok fazla kullanmak diş minesini aşındırabilir ve sizi daha yüksek diş çürümesi riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
  4. Artan diş hassasiyeti: Beyazlatıcı ürünlerin aşırı kullanımı dişlerinizin soğuğa ve sıcağa karşı daha hassas hale gelmesine neden olarak belirli yiyecek ve içecekleri tüketmenizi rahatsız eder.

Diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi aşırı beyazlatma ürünlerinin bazı etkileri, bu ürünleri kullanmayı bıraktığınızda genellikle kısa sürede ortadan kalkar. Bununla birlikte, diş minesinin kaybı daha ciddi ve kalıcı etkidir. Diş minesi kaybının geri dönüşü olmadığından bu sorundan işin başında kaçınmak önemlidir. Beyazlatma ürünlerini evde kendi başınıza kullanmak yerine, diş beyazlatmanızı diş hekiminizin gözetiminde profesyonelce yaptırmayı düşünün. Dişleriniz deneyimli bir diş hekiminin elinde çok daha güvenli olacaktır. Diş beyazlatma işlemleri diş hekimi muayehanesinde hemen (20-30 dakikalık bir uygulamayla) veya hekim kontrolünde hekimizin sağladığı plaklarla ev kullanımıyla bir kaç gün içerisinde sağlanabilir.  Detaylı bilgi için arayabilirsiniz…

20-30 dakika kadar süren ve bir seferde uygulanan Ofis tipi diş beyazlatma işlemi sırasında diş hekiminiz beyazlatıcı ajanın yanak, dudak ve dilinize zarar vermemesi için bir ağız açıcı kullanacaktır.
20-30 dakika kadar süren ve bir seferde uygulanan Ofis tipi diş beyazlatma işlemi sırasında diş hekiminiz beyazlatıcı ajanın diş etlerinize zarar ışınla sertleşen bir bariyer kullanacaktır. Böylece diş beyazlatıcı materyal diş etlerinize değmeyecektir.