Atrizyon

Isırma ve çiğneme sırasında karşılıklı dişlerin birbirlerine sürtünmesi suretiyle veya bruksizm (diş gıcırtdatma) gibi kötü alışkanlıkların sebep olduğu diş aşınmalarının adıdır. Yanlış diş fırçalamaya bağlı abrazyon ve asitli gıda tüketimine bağlı oluşan diş erozyonundan farklı olan atrizyon dişlerin kesici ve çiğneyici yüzeylerinin kısalıp düzleşmesi şeklinde ayırt edilmektedir. Fizyolojk atrizyon normal çiğneme fonksiyonu yüzünden yıllar boyunca dişlerde oluşan aşınmayken, patolojik atrizyon genellikle kapanış bozukluğu veya bruksizm alışkanlığı olan kişilerde ortaya çıkar ve çok hızlı ilerler.

Atrizyon zararları nelerdir?

Atrizyon yüzünden sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri aşınırken, boyları kısalır, görünümleri bozulur ve sonuçta dişler çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremez hale gelir. Atrizyon yüzünden çene ekleminde de problemler oluşmaya başlamaktadır. Dişlerin formunun bozulması hastanın sağlıksız ve yaşlı görünmesine sebep olmaktadır.

Atrizyon nasıl anlaşılır?

1.Karşılıklı dişelrin çiğneyici veya kesici yüzeylerinde aşınma

2.Amalgam dolguların karşı dişle temas ettiği noktalarda parlaklık

3. Kesici kenar aşınmasından sonra mine ve dentin dokularının birlikte eşit miktarda aşınması

4. Azı dişlerinde tüberkül adı verilen çıkıntıların aşınması

5. Hasta ağzına yapılan dolgu ve protezlerin kırılması

Ön dişlerin kesici kenarlarında (incisal) atrizyona bağlı aşınma

Atrizyon nasıl tedavi edilir?

Atrizyon tedavisi hastanın yaşı, durumu ve sorunu ne kadar önemsediğine bağlı olarak yapılmaktadır. Patolojik durumlarda hastanın tıbbi geçmiş ve alışkanlığı dikkatle incelenmelidir. Çoğu durumda hastanın da bir gece plağı (bite guard) kullanması hem atrizyon hem de bruksizmi engellemektedir. Gece plağı adı verilen aparey yumuşak akrilikten veya ısıyla sertleşen sert akrilikten yapılabilmakta, hasta gece uyurken taktığı bu aparey sayesinde dişlerini gıcırdatamadığından sorunun önüne geçilebilmektedir. İlerlemiş atrizyonlarda mutlaka oklüzyon yani dişlerin kapanış ilişkisi düzeltilmeli ve ağız ve yüze yeniden estetik bir görünüm kazandırılmalıdır.

Atrizyon tedavisi için randevu almak için!