Lamine diş kaplama nedir?

Porselen lamine diş kaplamaları çok ince olup, her diş için ayrı üretilmektedir. Lamine kaplamalar şekil olarak yapay tırnaklara benzemekte olup yapım amaçları ağızda en iyi estetiğin sağlanmasıdır. Lamine seramiğin doğal beyazlığı ve ışık geçirgenliği, laminatların gerçek dişlere mükemmel bir şekilde benzemesini sağlamaktadır. Ünlülerin önemli bir bölümü pırıl pırıl parıldayan dişlerle gülüşlerini modern diş hekimliğine borçludur. Laminalar hastanın gerçek dişi üzerine yerleştirilen çok ince seramik protezler olup, “Hollywood Gülüşü” adı verilen kahkahalarda başrolde her zaman laminate veneerler yer almaktadır.

Laminatlar estetik özelliklerinin yanı sıra son derece dayanıklı, uzun ömürlü ve güçlüdür. Doğal dişlerinizdeki aşınma, renk değişimi gibi sorunları ortadan kaldırmak için diş hekiminizin uyun bulmasıyla kullanılabilirler. Lamine kaplamalar esas olarak ön bölgedeki dişlerin restorasyonu için kullanımaktaysa da son yıllarda arka bölgelerdeki dişlerde de kullanılmaya başlanmıştır.

 Lamine kaplamaları her ağza uygulanabilir mi?

Çarpık dişleri veya ön dişelr sırasında eksiklikleri olan birisinin, diş laminelerinden daha esnek ve daha sağlam olan porselen veya zrkon kaplamaları yaptırması daha akıllıca olacaktır. Bununla birlikte, sorun dişlerdeki renk değişikliği veya küçük aşınmalar ise, laminatlar hafif oldukları ve alttaki dişten Fazla mine dokusu aşındırma gerektirmedikleri için uygun bir seçenektir.

Porselen ve Kompozit kaplamalar

Diş kaplamaları kompozit ve porselen olmak üzere iki farklı malzemeden yapılmaktadır. Kompozit kaplamalar, lekelenmeye meyilli oldukları için daha az tercih edilen bir seçenektir. Bununla birlikte, kompozit kaplamaların yapılması doğal dişlerde daha az hazırlık gerektirir ve hastanın kliniğe gittiği gün bitirilebilir. Öte yandan, porselen kaplamalar kompozit kaplamaların fiyatının iki katıdır ve yerleştirme için emayenin çıkarılmasını gerektirir.

Porselen lamine diş kaplaması nasıl yapılır?

Kaplamaların, özellikle porselen kaplamaların yerleştirilmesi, dişlerin üzerindeki mine tabakasının bir kısmının çıkarılmasını ve dişin yeniden şekillendirilmesini gerektirir. Bu, kaplamanın düz durması ve hacimli, doğal olmayan bir görünüme sahip olmaması için yapılır. Bu işlem sırasında dişin doğal koruması olan mine tabakası ön yüzeyinde ortadan kalkar ki artık dişi korumak için geriye kalan tek şey kaplamadır. Lamine kaplamalar değiştirilebilir olmalarına rağmen, kaplama çıkarıldığında diş korumasını kaybetmektedir. Laminalar sadece kontakt lens kalınlığında ve porselen kaplamalara göre daha ince bir alternatif iken, dişte herhangi bir değişiklik yapmadan yerleştirildikleri zaman dişlerde gözü ve dudağı rahatsız eden şişkinlik yaratabilirler. Ayrıca lamine dişler porselen kaplamalardan daha pahalıdırlar.

Lamine diş kaplama dişe zarar verir mi?

Lamine dişlerin dişin ön yüzüne yapıştırılması için dişin bu kısmındaki mine tabakası diş hekimi tarafından -genellikle anestezi altında- aerator kullanılarak kalıcı olarak aşındırılmaktadır. Yapılan bu işlemin geriye dönüşü yoktur ve sonrasında hayat boyu bu tip protezleri kullanmak zorunda kalırsınız. Ardından dişlerden ölçü alınıp teknisyene gönderilir; arzu edilen şekil ve renkte lamine diş protezi bir kaç gün içerisinde geldiğinde diş hekimi tarafından ön yüzü traşlanan dişlere özenle ve kalıcı olarak yapıştırılmaktadır. Lamine porselen dişler leke tutmamaktadır.

Lamine diş kaç günde yapılır?

Diş hekimi tek bir seansta lamine yapıalcak diş sayısına bağlı olarak muhtemelen 1-2 saat içerisinde dişlerini kesip ölçünüzü alıp teknisyene gönderecektir. Teknisyenin işlerinin yoğunluğuna ve sizin işinizin zorluğuna bağlı olarak 3-10 gün içerisinde dişleriniz takılacaktır.

Lamine diş kaplamaları leke tutar mı?

Hayır porselen dişler leke tutmaz, çaydan, kahveden etkilenmez. Bununla birlikte hastanın ağız bakımı iyi değilse lamine dişin yapıştırıldığı dişin diğer yüzeyleri çürüyebilir.

Lamine diş kimlere yapılmaz?

1. Diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığı olanlar

2. Çürük diş sayısı Fazla, çürüğe meylli olanlar

3. Diş fırçalama alışkanlığı olmayan hastalar

4. Akut diş eti rahatsızlıkları olanlar

5. Diş çapraşıklığı olanlar

Lamine diş nasıl yapıştırılır?

Lamine dişler diş hekimlerinin kullandığı özel yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılır.

Lamine diş kaplamalar kaç yıl kullanılır?

Diş protezlerinin ömrü için kesin bir rakam vermek çok zordur. Bu hastanın dişlerinin durumuna, yaşına ve ağız bakımına bağlı olarak değişmektedir. Devlet kurumlarında tüm protezler için 4 yılda bir kez yaptırabilme şartı bulunmaktadır. Lamine diş kaplamaları da hastanın ağız bakıma özen göstermesi durumunda uzun yıllar ağızda kalabilmektedir.

Lamine Diş Fiyatları Ne Kadar?

Türk Diş Hekimleri 2021 yılı rehber tarifesine göre lamine diş fiyatı 2250 TL olmakla birlikte bu rakamın Aralık 2020 şartlarında belirlendiği unutulmamalıdır. Malzemesi ithal ve euroya bağlı bu tip protezlerin fiyatının enflasyon ile birlikte arttığı göz önüne alınırsa diş hekiminiz size daha yüksek bir fiyat vermesi normaldir.

Lamine diş yaptırmak istiyorsanız randevu almak için!