Alveolit (diş çekim bölgesi iltihabı) nedir?

Alveolit (Diş çekim boşluğu iltihabı) nedir?

Alveolit (Diş çekim boşluğu iltihabı) nedir?

Diş çekimi sonrasında çekim boşluğunun enfekte olması durumuna alveolit (alveol ‘dişleri taşıyan kemik bölümünün’ iltihabı) adı verilmekte ve genellikle diş çekiminden 2-3 gün sonra şiddetli ağrıyla ortaya çıkmaktadır.

Alveolit neden olur?

Diş çekimi sonrasında çekim boşluğu kanla dolmakta akabinde oluşan kan pıhtısı ile iyileşme süreci başlamaktadır. Bununla birlikte çeşitli sebepler dolayısıyla pıhtı bozulursa alveolit ya da dry socket (kuru cep) adı verilen iltihabi durum gelişmektedir. Alveolite genellikle hastanın kötü ağız hijyeni veya uzun süren travmatik diş çekimleri sebep olmaktadır. Ayrıca çekim sırasında aşırı miktarda anestezik solüsyon kullanılarak çekim yerinin kanlanmasının engellenmesi, hastanın diş çekiminden sornaki 24 saat içerisinde pıhtının bozulmasına yol açan hatalı davranışları (sigara içmesi, sıcak duş yapması, sıcak yemek veya içecek tüketmesi, çekim boşluğunu kurcalaması veya emmesi) alveolite yol açmaktadır.

Alveolitin belirtileri nelerdir?

Diş çekimi sonrasında  şiddetli ağrının da eşlik ettiği alveolit vakalarında hastalar trismus (çenenin kitlenmesi), lenfadenopati (lenf bezlerinin enfensiyon dolayısıyla şişmesi), hafif ateş, halitozis (ağız kokusu), ağızda kötü tad ve halsizlikten şikâyet etmektedir. Alt azı dişlerinin özellikle alt 20 yaş dişleri çekiminden sonra gelişen alveolitlerde şiddetli kulak ağrısı da beklenen komplikasyonlardandır.

Alveolit tedavisi nasıl yapılır?

Alveolit tedavisi ancak diş hekimi tarafından anestezi altında yapılmaktadır. Diş hekimi çekim bölgesini uyuşturduktan sonra çekim boşluğunda bulunan nekrotik dokuları steril bir küretle temizlemekte, oksijenli su ve serum fizyolojikle yıkamaktadır. Yıkamanın ardından yeniden taze pıhtı oluşturması için alveol kemiği kanatılmakta ve çekim boşluğuna ağrı keçisi özelliği bulunan öjenol emdirilmiş gaz iyodoform yerleştirilmekte ve bu pansumanlar hastanın şikayetleri geçene kadar belirli aralıklarla tekrarlanmaktadır. Diş hekimi gerekli görmesi durumunda hastaya antibiyotik tedavisi de başlamakta ayrıca reçeteye antiseptik gargaralar ile ağrı kesiciler de ekleyebilmektedir.

Alveolit en çok hangi dişlerin çekiminden sonra görülür?

Kanlanmanın en az olduğu bölgeler olduğu için özellikle alt çene azı dişlerinin çekimi sonrasında görülmektedir.

Alveolitin oluşmasını engellemek için ne yapılmalıdır?

Öncelikle ağız bakımı düzeltilmeli ardından diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler listesi dikkatle okunup uygulanmalıdır.

Alveolit ne kadar sürede geçer?

Diş çekim bölgesi iltihabının şiddetine bağlı olarak 7 ile 10 gün sürebilir.

Doğum kontrol hapları alveolite sebep olur mu?

Evet. Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapları alveolitin nedenleri arasında sayılmaktadır.

 

Alveolit sorununuz varsa tedavisi için bizden randevu almak için!