Neden yirmi yaş dişlerimiz var?

Yetişkin bir bireyin ağzında otuz iki diş bulunmakta olup, bunların diş dizisinin en arkasında yer alan dört ‘üçüncü azı dişi‘, yirmilik diş, akıl dişi veya yirmi yaş dişleri olarak adlandırılmaktadır. Yirmilik dişler genellikle 17-25 yaş arasında hatta daha geç sürmektedir. Evrim ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesiyle çoğu insanın çenesi ancak yirmi sekiz dişin sürmesine yetecek genişlikte olduğundan yirmi yaş dişleri sürmekte zorlanmakta veya sürmeden gömük kalmakta, bu yüzden gömük diş olarak da adlandırılmaktadır. Tam gömük yirmi yaş dişleri genellikle sorun yaratmamaktaysa da diş hekimlerince röntgen ile takip edilmeleri gerekmektedir. Bu dişler çene kemiği içerisinde gömük olmalarına rağmen öndeki dişin köklerine baskı yaparak erimesine sebep olabilmektedir.

Yirmi yaş dişleri kaç tanedir ?

Yirmi yaş dişleri en son çıkan kalıcı dişler olup, erişkin kadın ve erkeklerde üst ve alt çenede sağ ve solda ikinci büyük azıların hemen arkasında birer taneden toplamda dört adet yirmi yaş dişi olur.

Yirmi yaş dişleri kaç yaşında çıkar?

İkinci büyük azı dişleri 11-13 yaşında çıktıktan sonra, çene kemiğinde yeterli mesafe varsa, yirmi yaş dişleri kendine yer bulmakta ve kişiden kişiye değişmekle birlikte 17-25 yaş arasında hatta daha geç sürmektedir. Genellikle 20 yaş civarında çıktığı için zamanında 20 yaş dişleri olarak adlandırılmışlardır.

Yirmi yaş dişleri diğer azı dişleri gibi çiğneme fonksiyonu görmekteyse de tam süremedikleri durumda işe yaramadıklarından çene cerrahisi uzmanı diş hekimlerince çıkarılmaktadırlar.

Yirmi yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir?

Yirmi yaş dişlerinin sürmesi için ağızda yeterli boşluk olmadığında ya çene kemiği içerisinde tam gömük kalmakta ya da kısmi olarak sürerek enfeksiyon, diş ve kulak ağrısı, ağız açmada zorluk gibi şikâyetlere sebep olmaktadır. Ayrıca yirmi yaş dişleri gerek mine yapısının zayıflığı gerekse arka bölgelerin diş fırçasıyla temizlenmesinin güçlüğü sebebiyle kolayca çürümekte, kanal tedavisi yapmanın zorluğu veya gereksizliği sebepleriyle de çekilmeleri gerekmektedir. Yirmi yaş dişleri bazen sürerken sorun çıkarmaktaysa da diş hekimi eğer çenede yeterli yer varsa dişlerin sürmesini beklemeyi tavsiye edebilir. Bu durumda diş tam olarak sürerse sebep olduğu sıkıntılar geçecek ve çekilmesine gerek kalmayacaktır. Diğer dişlere zarar verecek pozisyonda gömük kalmış, sürerken çürümüş ya da çenede sürmesi için yeterli yer bulunmaya yirmi yaş dişleri genellikle çekilmektedir.  Daha çok ortodontik sebeplerle 20 yaş öncesinde kök oluşumu henüz tamamlanmadan yapılan diş çekimleri daha az komplikasyonlara neden olabileceği için yirmili yaş dişleri için 15 yaşından sonra bir çene cerrahisi uzmanına muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Gömük diş nedir?

Sürme zamanı geldiği halde çene kemiği içerisindeki pozisyonu değişmemiş dişlere gömük diş adı verilmekte olup yirmi yaş dişlerinin dışında başta kanin (köpek) dişleri olmak üzere diğer dişler de gömük kalmakta ve çeşitli sorunlara sebep olmaktadırlar.

Yarı gömük yirmi yaş dişi nedir?

Çenede yeterli mesafe olmaması yüzünden ancak kısmen sürebilmiş, üzerinde gıda birikmesi ve iltihaplanmaya müsait bir dişeti parçası (kapişon) bulunduran dişlerdir. Yarı gömük dişler besin birikimi yüzünden kolayca çürüyebildikleri gibi yer darlığı yüzünden sürmeye çalışırken yandaki dişlere baskı yapıp şiddetli ağrıya sebep olabilmektedirler.

20 yaş dişlerini gösteren panoramik röntgen filmi

Gömük ve yarı-gömük 20 yaş dişlerini gösteren panoramik röntgen filmi

Gömük dişin varlığı nasıl anlaşılır?

Diş filmleri, panoramik adı verilen yüz filmleri ve tomografi, gömük dişlerin yeri ve pozisyonu hakkında diş hekiminize fikir verecektir.

Gömük ya da yarı gömük yirmi yaş dişleri hangi sorunlara sebep olabilir?

Yarı gömük dişlerin etrafındaki yumuşak dokularda besin birikimi ve kronik travmaya bağlı olarak enfeksiyon gelişebilir. Dişeti iltihabı sebebiyle yüzde şişlik, ağızda kötü koku, ağız açmada sıkıntı ve ileri aşamalarda yutkunma zorluğu görülebilir. Yirmi yaş dişleri kolay çürüdüğü için soğuk ve sıcak ağrısına sebep olabilirler.  Ayrıca bölgede besin biriktiği için çoğunlukla komşu diş ikinci büyük azının da çürümesine sebep olurlar. Gömük yirmi yaş dişi eğer yatay sürme eğilimi gösterirse bu durumda komşu dişin köklerini eriterek hem ağrıya hem de komşu dişin kaybına sebep olabilir. Gömük dişin etrafında kist oluşup çene kemiğini eritebilir.

Yirmi yaş dişi herkeste çıkar mı?

Hayır! Yirmi yaş dişleri kimilerinde tamamen ve sorunsuz sürerken, kimilerinde kısmen sürmekte, kimilerinde sürmeden tamamen gömük kalmakta kimilerinde ise germi bile oluşmayan bu dişlere hiç rastlanmamaktadır.

Yirmi yaş dişinin iltihaplandığını nasıl anlarız?

Dişin üzerine dokunulduğunda ağrı, diş etrafında ve yüzün o bölgesine şişlik, bölgedeki diş etinde kızarıklık, çene altındaki lenf bezlerinin şişliği, ileri durumlarda yutkunma zorluğu belirtilerinin bir kısmı veya tümü yirmi yaş dişimizin iltihaplandığını göstermektedir.

20 yaş dişleri

20 yaş dişi bazı sorunlar ortaya çıkabilir:
A Mezio-gömülü, kısmen sürmüş 20 yaş dişi,
B Kole bölgesinde çürük oluşumu ve (besin sıkışmasından dolayı) periodontal hasarlı ikinci büyü azı ve 20 yaş dişi
C 20 yaş dişini kısmen örten iltihaplı operkulum (Perikoronit veya Operculitis) dişeti altında gıda birikimi ve bakteri plağı oluşmaktadır
D 20 yaş dişlerinin karşılığı yoksa uzayarak altta yeterince sürmeyen yirmilik diş üzerindeki dişeti üzerinde travma etkisi yaratmaktadır

Yirmi yaş dişinin iltihabı nasıl kurutulur?

Diş hekiminiz bu akut durum sırasında antibiyotik, ağrı kesici ve ödem azaltan ilaçlar (antienflamatuar) yazarak sıkıntınızın bir süreliğine geçmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte antibiyotiğin etkisi geçip yeniden aynı ağrı ve şişliğin yaşanması ihtimali varsa doktorunuz tekrar tekrar ilaç kullanımı gerekmeden biran önce yirmi yaş dişlerinizin çekilmesini isteyebilir.

Yirmi yaş dişleri ağrı yaptığında ne yapılmalıdır?

Yirmi yaş dişlerinin ilk kez sürmeye çalıştığında ağrı yapması normal karşılanır ve makul bir süre içerisinde sürüp diş dizisi üzerinde yerini alması beklenir. Bu süreçte ağız hijyeni düzenli fırçalama ve gargara kullanımı ile en üst seviyede tutulmaya çalışılmalı, eğer ağız açmada zorluk ve yüzde şişlik yaşanıyorsa mutlaka bir diş hekimine gidilmelidir.

20 yaş dişler hangi durumlarda çekilmezler?

Sağlıklı ve düzgün bir şekilde sürmüş yirmi yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur.  Tersine diğer büyük azı dişlerinin kaybı durumunda köprü ayağı olarak kullanılabilirler. Gömük yirmi yaş dişleri eğer etraflarına zarar vermiyorsa, iki yirmi yaş dişi karşılıklı olarak sürmüş ve çiğneme fonksiyonuna yardım ediyorlarsa, ön dişlere baskı yaparak çapraşıklığa sebep olmuyorlarsa çekilmelerine gerek yoktur. Ayrıca gömük olduğu halde üst çenede kısmen sinüs boşluğu içerisinde alt çenede ise sinir kanalı içerisinde bulunan dişlerin çekimi önemli komplikasyonlara sebep olabileceğinden çekilmeden yerinde bırakılabilirler.

20’lik diş yanağa batması zararlı mıdır?

Ağız içerisinde alveol kemiği dediğimiz dişleri taşıyan düzlem üzerinde 20’lik dişlerin sürebileceği yeterli alan yoksa 20’lik dişlerin sürememesi ya da istenmeyen pozisyonlarda sürerek yanağa doğru sürerek çeşitli rahatsızlıklara yol açması mümkündür. Bu durum 20’lik dişlerin çekim sebeplerinden birisidir.

20 yaş diş çekimi zor mudur?

Gömülü 20’lik diş çekimi sonunda bir cerrahi girişim olup, dişhekiminiz çekim kararı almadan önce sizden panaromik film isteyerek bir ön değerlendirme yapacaktır. Gömülü dişin pozisyonu ameliyat süresini, dişi çıkarmak için kaldırılması gereken kemiğin miktarını doğrudan etkileyen sebepler olup özellikle alt 20’liklerin mandibular sinire mesafesi de ameliyat sonrası komplikasyonlara sebep olabilecek bir durumdur. Çekim sırasında ağrı duymayacağınız şekilde ameliyat bölgesi iyice uyuşturulacağından ağrı duymazsınız ancak amaliyat süresi uzarsa ve anestezi azalmaya başlarsa kahramanlık yapmadan hekiminizi ağrı duymaya başladığınız konusunda uyarırsanız tamamlayıcı bir anestezi daha yapacaktır. Ameliyattan sonra dişhekiminizin tavsiyelerine harfiyen uymanız ağzınıza yerleştirdiği tamponu en az yarım saaat çıkarmamanız, sigara içmemeniz, ağzınızı 24 saat boyunca çalkalamamanız tavsiye edilmektedir. Diş çekimi sonrası yapmanız ve yapmamanız gereken listesine şuradan ulaşabilirsiniz. 20 yaş dişi amaliyatında deneyimli bir çene cerrahının ellerinde gayet güvende olacağınıza emin olabilirsiniz. Covid 19 salgını da göz önüne alındığında sadece diş çekimi için değil tüm diş hekimliği işlemleriniz için, sterelizasyon kurallarının mükemmel bir şekilde gerçekleştirildiği, hasta trafiğinin hastaları birbiriyle en az temas ettirecek şekilde ayarlandığı, bekleme salonunda saatlerce beklemeyeceğiniz klinikleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

20 yaş dişi hangi durumlarda çekilir?

Sürmüş yirmi yaş dişleri hangi şartlarda çekilmelidir?

20 yaş dişi hangi durumlarda çekilir?

20 yaş dişlerinin sürme pozisyonları…

Düzgün bir şekilde sürdüğü halde diş çürüğü, dişeti hastalığı, perikoronarit, yanak, dil veya boğaz iltihabı, abse, kist veya tümörlerin varlığı yirmi yaşları için çekim endikasyonu konmasının sebepleridir.

Gömük yirmi yaş dişleri genellikle büyük rahatsızlık yaratır ve nihayetinde ağız sağlığınıza da zarar verir. Yirmilik dişler, ağrı, enfeksiyon, komşu dişlere zarar verme, diş eti hastalığı ve kistlere sebep olabilirler. Çoğu durumda çenelerde sürmeleri için yeterli alan olmadığından tam oalrak süremezler ki bu durumda yarı gömük olarak anılırlar. Kimi durumalrda ise sürmeleri gerektiği şekilde

perikoronit

Perikoronit, (Operculitis) özellikle alt 20 yaş dişlerinin arka taraflarında oluşan iltihabi durumun genel adıdır. Diğer dişlerde de oluşabilen bu durum, diş eti çevresinde yiyecek birikimi sonucunda ağrı ve şişkinlik biçiminde ortaya çıkar. 20 yaş dişlerinin yarım gömülü olduğu durumlarda bu durum daha sık görülür. Perikoronit tablosuna ilgili tarafta şişkinlik, ağrı, yutkunma zorluğu ve ağız açmada kısıtlılık eşlik eder. Bu durum, genellikle 20 yaş dişinin çekilmesi ile düzelir. Çekim öncesinde bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bazı durumlarda dişleri çevreleyen iltihapli dişetinin çıkartılması da (Operkulektomi) tedavi yöntemlerinden biridir.

değil de yanlamasına veya çapraz oalrak sürerek diş dizini bozar, diş fırçasının ulaşamayacağı alanda yer aldıklarında yiyecek, plak ve diğer artıklardan kaynaklanan bakterilerin oluşturduğu enfeksiyona yani perikoronit denilen rahatsızlığa sebep olurlar.  Ayrıca Ortodondik tedaviye başlamış ya da başlamak üzere olan hastalarda zaten var olan yer darlığı sorununu katmerlendirecek 20 yaş dişlerinin varlığı tedaviyi riske atacağı için Ortodonti uzmanları genellikle tüm 20 yaş dişlerinin çekimini talep edebilirler. Bu durumda yirmi yaş dişleri sağlı sollu alt-üst birlikte ikişer veya dördü ayrı ayrı tek tek olarak çekilebilir.

Yirmilik dişlerinizin çıkmaya başladığına dair belirtiler ortaya çıktığında  dişlerin ağızda kalıp kalmayacağına ve hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğuna karar verebilmesi için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekiminiz  muayene ve röntgen yardımıyla 20 yaş dişlerinin nasıl çıktığını ve  ileride herhangi bir soruna yol açıp açmayacağını görerek size durumunuzu bildirecektir.

Yirmilik dişlerinizin çıkmaya başladığına dair işaretler olup olmadığını kontrol edebilmesi ve dişlerin ağızda kalmasına veya çekilmesine dair hangi seçeneğin sizin için uygun olduğuna karar verebilmesi için diş hekiminizi ziyaret edin. Dişlerin nasıl çıktığını ve ileride herhangi bir soruna yol açıp açmayacağını görmek için bir röntgen çektirmeniz gerekecektir.

20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

20 Yaş Dişleri çekimi eğer gömük değillerse genellikle diş hekimleri tercihen çene cerrahisi uzmanlarınca yapılır.  20 yaş dişi çekimleri genellikle lokal anestezi altında (yani sadece ameliyat bölgesi uyuşturularak) gerekli durumlarda ise sedasyon (anestezi uzmanlarının hastaya damar içi ilaçlar vermesiyle yaptığı kontrollü bir yarı uyur hali) altında uygulanabilir

Sürmüş yirmi yaş dişleri çürük olmadığı halde çekilebilir mi?

Eğer yirmi yaş dişinin karşısında çiğneme fonksiyonunu sağlayabileceği bir diş yoksa uzayarak karşı çenedeki diş etini ezerek diş eti iltihabına sebep olmaktadır ki bu durumda bu dişlere çekim endikasyonu konulabilir. Ayrıca ortodonti uzmanları tel tedavisi uyguladığı hastalarda telin çıkarılmasından sonra tedavinin geri dönmemesi için yirmi yaş dişleri sağlam oldukları halde bir çene cerrahına göndererek çekilmesini isteyebilirler. 

Yirmi yaş dişi çekiminden sonra yüzde uyuşukluk kalabilir mi?

20 yaş diş çekiminden sonra ağrı, ödem ve rahatsızlık iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Eğer yirmi yaş dişinin kökleri mandibuler sinir kanalına yakınsa çekim sonrası oluşan ödem yüzünden dil ve alt dudağın operasyon yapılan tarafında birkaç gün süren geçici bir uyuşukluk ortaya çıkabilse de şişin inmesiyle kendiliğinden geçmektedir. Bunun dışında operasyon sırasında mandibuler sinirin zarar görmesi durumunda bu sinir kendi kendini onarana dek uyuşukluk aylarca hatta daha uzun süre kalabilse de zamanla azalarak geçer.

Yirmi yaş dişlerinin çekimi zor mudur?

Sürmüş yirmi yaş dişlerinin çekimi normal diş çekiminden farksız olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilse de bu dişler mevki ve kök yapısı açısından hekimi diğer dişlere göre daha çok uğraştırabilirler. Yarı gömük ve gömük dişlerin pozisyonlarının normal sürme pozisyonundan farklı olması çekim süresini arttıran önemli bir faktördür.

Ameliyatsız 20’lik diş çekimi mümkün mü?

Tabii ki… Kemik retansiyonu olmayan yarı gömük veya sürmüş 20 yaş dişleri ameliyata gerek kalmadan diğer dişler gibi davye ve elevatör dediğimiz diş çekim aletleriyle çekilebilir. Bu durumda çoğunlukla dikiş atmaya da gerek olmadığı gibi kemik üzerinde minimum travma yaratıldığından iyileşme süreci de hızlı olacaktır. Bununla birlikte eğer endikasyonu konulmuşsa gömük 20’lik dişlerin çekilmesi için ameliyat şarttır. 

Yirmi yaş dişlerini kim çeker?

Özellikle yarı ve tam gömük yirmi yaş dişlerinin bu konuda eğitim almış çene cerrahları tarafından çekilmesi akıllıca olur.

Yirmi yaş diş çekimi ne kadar sürer?

Yirmi yaş dişlerinin çekimi yeterli anestezinin sağlanmasından sonra alt veya üst çenede olup olmaması ve dişin pozisyonuna göre 10-20 dakika kadar sürmekteyse de gömük dişlerin ameliyatla alınması 30-60 dakikayı bulabilmektedir.

Yirmi yaş diş çekiminde tomografi gerekir mi?

Eğer diş hekiminiz panoramik filminizden alt yirmi yaş dişlerinin köklerinin mandibular kanal içerisinde olabileceği şüphesine kapılırsa operasyon öncesi durumu kesinleştirmek için tomografi talep edebilmektedir. 

Yirmi yaş diş çekiminden sonra neler yapılmalıdır?

Diğer diş çekimlerinde yapılması ve yapılmaması gereken liste yirmi yaş dişleri için de geçerlidir. Operasyon sonrasında yüzde şişlik, morarma, ağrı ve hafif kanama ve anesteziye bağlı olarak geçici uyuşukluk hissi görülebilirse de hepsi geçicidir. Çekim sonrası oluşabilecek bu tür komplikasyonlar hekiminizin reçete ettiği ilaçlar ve operasyon sonrası buz uygulamalarıyla asgariye indirilebilmektedir. Çekimi izleyen yirmi dört saat boyunca diş fırçalamak, tükürmek, ağzı çalkalamak, sıcak bir şeyler yiyip içmek, sıcak suyla banyo yapmak, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmak sakıncalıdır. Çekimden sonraki iki gün boyunca katı yiyecekler, alkol, kahve, soda veya sıcak içecekler tüketmemek akıllıca olacaktır. Operasyon sırasında atılan dikişler eğer kendiliğinden erimeyen türden ise bir hafta sonraki kontrol randevusunda hekim tarafından alınmalıdır. Hastaların operasyon sonrası yukarıda sıralanan uyarıları dikkate almaması, hijyen kurallarına uymaması, buz uygulamayı ihmal etmesi, yanlış veya eksik ilaç kullanımı gibi durumlarda da iyileşme süreci sıkıntılı geçebilir. 20 yaş dişlerinin çekiminden sonra genellikle normal hayatınıza devam etmenizde mahzur yoksa da ilk bir kaç gün kendinizi yormamanızda fayda vardır. Çekim bölgesinden ödem yüzünden olauşabilecek şişliğin inmesi ve morarmanın en aza inmesi için çenenizin üzerine bir buz torbası koyabilirsiniz. Soğuk kompress ödemi azaltırken ve ağrının da dinmesine yardım eder. Yine de diş hekiminizin önereceği ağrı kesici (gerekiyorsa antibiyotik) kullanmalısınız. Çekim sonrasında yirmilik dişin çekildiği bölgedeki çekim boşluğunda pıhtı oluşumunu bozabileceği için ilk 24 saat içerisinde ağzınızı çalkalamanız tavsiye edilmemektedir. Sigara içmeniz veya tütün ürünleri kullanmanız ameliyat sonrası iyileşmeyi ciddi anlamda geciktirebileceği gibi alveolit gibi başka komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

20 yaş diş çekimleri büyük ameliyat grubuna girmekte olup, çekim sonrasında çok sayıda komplikasyon gelişebilir. Eğer bir sorununuz var ve  ne yapacağınız konusunda en ufak bir tereddüdünüz varsa mutlaka ameliyatınızı yapan diş hekiminize sorun (ona ulaşamıyorsanız bir başka hekime de danışabilirsiniz) ancak asla internet kaynaklarını hele ki bir hekim tarafından bile yazıldığı şüpheli bilgileri barındıran web dergileri veya sağlık sitelerine itibar etmeyin!

Yirmi yaş dişinin çekim boşluğu ne zaman kapanır?

Operasyondan hemen sonra çekim boşluğu kanla dolup pıhtı oluşmaya başlayacaktır. Birkaç hafta içerisinde dişeti boşluğu örtüp içinin 2-3 ay zarfında kemik ile dolmasına yardım edecektir. Bununla birlikte herhangi bir sebeple çekim boşluğundaki pıhtının bozulması ve alveolit denilen komplikasyonun ortaya çıkması durumunda hekim müdahale etse de çekim boşluğu uzun süre kapanmayabilir.

Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir?

Google arama motorunda ‘Yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir’ sorgusunu yazıp arama yaptığınızda bazıları bilindik medya kuruluşlarına ait olan sayfalarda sözde bu sorunun cevabını barındıran ‘vanilya özü, sumak suyu, ince dilimlenmiş salatalık, nane yaprağı koyun, soğan çiğneyin gibi bir hekimin kaleminden çıkmadığı belli olan ve kaynak gösterilmeyen bilgilerin ilke sıralarda yer aldığını göreceksiniz. Bunlara itibar etmeden hekiminizi arayıp durumunuzu anlatmanız reçete ettiği ağrı kesicilerin yeterli gelmediği bilgisini kendisiyle paylaşmanız doğru olacaktır. Hele ki diş çekimi üzerinden bir kaç gün geçtiği halde ağrınız varsa alveolit gibi bir komplikasyon gelişmiş olması muhtemel olup, mutlaka diş hekiminizle irtibata geçiniz.

20lik diş ağrısı ne kadar sürer?

20’lik diş çekimi sonrasında çekim bölgesinde ağrı, şişlik, morarma gibi durumların gerçekleşmesi normal olmakla birlikte bunların şiddeti ve süresi hastadan hastaya değişim göstermektedir. Bir ağır kesicinin kullanımına ihtiyaç duyuran yoğun ağrının genellikle 48 saat içerisinde geçmesi beklenmektedir ki genellikle hekiminiz tarafından orta şiddette ağrı kesicienflamatuar ilaçlar ameliyat sonrasında reçete edilecektir. Bunların yeterli olmadığı durumlarda hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

Yirmilik Diş Çekiminin Riskleri Nelerdir?

Genelikle 20 yaş çekimleri sonrasında uzun süreli komplikasyonlar yaşanmasa da zor ve travmatik çekimler sonrasında ya da hastanın ihmali sebeile bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bunların en sık görüleni alveolit (Alveolit nedir? okumak için tıklayın) dediğimiz durumdur ki çekim boşluğundaki kan pıhtısının yerinden çıkması sebebiyle gelişmekte ve şiddetli ağrı hissinin yanı sıra iyileşme sürecinin de uzamasına sebep olmaktadır.

Diş Çekimi sonrasında hangi durumlarda Dişhekimimi/ameliyatı yapan çene cerrahını aramalıyım?

Çekim sonrasında ateşiniz çıkarsa, bir kaç gün geçtiği halde yüzünüzdeki ödem geçmiyorsa (şiş inmiyorsa), evdeki veya diş hekiminizin verdiği ağrı kesiciler yetersiz geliyorsa, bir kaç gün geçtiği halde ağzınızda kötü bir tat ve çekim yerinde rahatsız edici koku varsa, yara içerisinde veya civarında irin varsa, çekim bölgesi, dil veya dudakta uyuşma varsa hekiminizle irtibata geçmelisiniz.

Yaşlılarda 20 yaş dişi çıkar mı?

Gençken sorun yaratmayan 20 yaş dişleri uzun yıllar gömülü kaldıktan sonra alveol kemiğinin erimesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. 50 yaşın üzerinde hatta 70-80 yaşında total protez kullanan hastalarda yirmilik dişlerin sürdüğü ve protez kullanımına engel olduğu görülmektedir ki bu dişler de çürükleri olmadığı hatta ağrı yapmadıkları halde protez yapımı ve kullanımını kolaylaştırmak için çekilebilirler.

20’lik dişlerin faydası var mıdır?

Kişinin çene yapısı müsaitse, herhangi bir yer darlığı ve dişlerde pozisyon sorunu ve çürük yoksa 20 yaş dişleri çekilmeyip ağızda bırakılırlar. Bu durumda yirmilikler üçüncü büyük azıları olarak çiğneme fonksiyonunu arttıracaklarından ağızda kalmaları uygun hatta faydalıdır. Diş hekimleri sabit protez (porselen veya zirkon gibi) yapımında 20 yaş dişlerine pek güvenmemekle birlikte gerekli durumlarda röntgen ve ağıziçi muayene değerlendirmeleri ile birlikte bu dişleri protez dayanağı olarak kesip kaplayarak köprü yapımında kullanabilirler. 

20’lik diş çekimi ücreti ne kadar?

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin 2021 yılına ait Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’ne göre Gömük 20 yaş diş çekimi ücreti 1.120, yarı gömük 740 TL’dir. Bu tarife pratisyen diş hekimleri için önerilmekte olup, uzman diş hekimleri (çene cerrahisi uzmanı) ve akademik unvanı olanlar daha yüksek fiyatlarla çalışabilmektedir. 

Gömük 20 yaş diş çekimi veya muayenesi için randevu almak için!