Diş implantı nedir?

Diş implantı, bu konuda uzman diş hekimleri tarafından anestezi eşliğinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonla çene kemiği içerisine eksik dişlerin yerine, kök görevi görmesi için yerleştirilen genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş köklerinin (vida sisteminin) adıdır. İşlem başarıyla gerçekleştirilmişse, hastanın yaşı ve kemik durumuna göre 3-5 ay içerisinde implant kemikle kaynaşarak üzerine yine diş hekimi tarafından yapılacak implant üstü protezi taşıyacak hale gelmektedir.

1. Diş implantı neden yapılır?

Diş hekimlerinin amacı her zaman öncelikle doğal dişleri ağızda tutmaktır çünkü tek bir dişin kaybı bile ağzın doğal dengesini bozmakta, hastaların çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının kalitesi düşerken, estetik sorunlar ortaya çıkmakta dahası diğer dişlerin kaybı da hızlanmaktadır. Dişhekimliğinde implantasyon, ağızda eksik olan dişler sebebiyle kaybedilen çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının yanı sıra estetik bozulmanın önüne geçmek amacıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. 1950 yıllarında ortopedi alanında kullanılmış olan titanyum, hem doku dostu oluşu hem de mükemmel kemik ve dişeti uyumu sayesinde diş implantlarının da ana materyali olarak kullanılmaya başlamıştır. Modern diş implantlarının mükemmel yüzey özellikleri sayesinde implantlar çene kemiğiyle bütünleşen yapılar haline gelmiştir. İmplantlar daha önceden kaybedilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklara uygulanırlar. Çekim bölgesinde iddi bir enfeksiyon yoksa hemen çekim sonrasında çekilen dişin yerine konulabileceği gibi genellikle 3 -6 aylık bir iyileşme sürecinin ardından diş yuvasına yerleştirilmektedir.

3 Boyutlu bu görselde üst çeneden yan kecisi dişe (lateral) yapılan tek implant gösterilmektedir. İmplantın operasyon sırasında yerleştirilen kök kısmı, sonradan üzerine eklenen dayanak (abutment) parçası ve bunların üzerine yapıştırılan porselen veya zirkon kaplama görülmektedir.

 
2. Diş implantı Nasıl Yapılır?

Anamnez, muayene ve planlama aşamalarından sonra diş doktoru önce implant yapılacak bölgeye damak veya dişetine uyguladığı lokal anestezi ile uyuşturmaktadır. Tam uyuşma sağlandıktan sonra diş hekimi veya çene cerrahisi uzmanı diş etini açarak çene kemiğini ortaya çıkartmakta, önce kılavuz frez ardından diğer frezlerle kemik içerisinde implantın girebileceği boyutlarda bir yuva hazırlamakta ve implantı yerleştirmektedir. Doktor son olarak implantın üzerini dişetini dikerek kapatmakta bu durumda 3 ay beklenmektedir. Dikişler 1 hafta sonra hekim tarafından alınırken operasyon bölgesinin ilk kontrolü de yapılmaktadır. 3 ay sonra implant içerisine takılan vida çıkarılmakta, üzerine geçici bir kuron yerleştirilerek, diş etinin doğal olarak şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Dişeti şekillendirildikten sonra geçici kronun yerine porselen kron yerşeltirilerek tedavi tamamlanmaktadır.

İmplantın operasyon sırasında yuvasına yerleştirilmesi

İmplantın yerleştirilmesinden sonra diş etinin dikilmesi

3. Diş implantlarının faydaları nelerdir?

Diş implantları sayesinde ağızdaki eksik olan dişler tamamlanarak dişlerin normal çiğneme ve konuşma fonksionlarını hakkıyla gerçekleştirmesi sağlanırken aynı zamanda ağızdaeksik dişlerin oluşturduğu kötü görüntünün yerine dişlerin sanki hiç diş kaybı yokmuş gibi doğal ve güzel gözükmesini sağlanmaktadır. Diş eksikliğini köprü ile telafi etmek için eksik dişlerin ön ve arkasındaki dişler destek alınması için kesilerek ufaltılmaktayken implant tedavisinde yapay diş kökü direk çene kemiğine uygulandığı için diğer dişlere zarar vermeden tedavi gerçekleştirilmektedir.

4. implant Öncesi muayenede neler yapılır?

İmplant yaptırmak isteyen hastanın ilk muayenesinde ağız içi muayenenin yanı sıra, panoramik röntgeni (gerekiyrosa tomografi) incelenir, anamnez alınarak hastanın sistemik hastalıkları, tıbbi ve diş hekimliği geçmişi öğrenilir, hastanın tedaviden beklentileri öğrenilerek değerlendirilir. Hastanın radyografik görüntüleri üzerinde milimetrik ölçümler yapılarak hangi uzunluk ve çapta implant uygulanacağına karar verilir. Hastanın estetik beklentisine uygun implant üstü protez seçenekleri hastaya sunulur.

5. implant operasyonu sonrasında ilaç kullanılmalımıdır?

Evet, operasyon sonrasında doktorunuzun reçete edeceği antibiyotik, ağrıkesici ve ağız hijyeninizi korumaya yönelik gargara türü ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

6. implant sonrası kontrol gerekli midir?

İmplant takılıp üzerine protez uygulandıktan sonra hastaların düzenli ağız bakımlarını yapması gerekmektedir. Bunlar sanki ağzımızda doğal dişlerimiz de varmış gibi implant bölgesinin fırçalanması ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanımıdır. Ağzı bakımının ihmal edilmesi durumda implant etrafındaki diş etlerinde enfeksiyon oluşabilmektedir. İmplantın etrafında kemik kaybına yola açabilecek sorunlar bölgeye kemik grefti ve membran eklenmesi ile aşılabilmekteyse de bazı durumlarda implantın kaybı söz konusu olabilmektedir.

7. implant operasyonu sonrasında ağız bakımı nasıl yapılmalıdır?

Öncelikle doktorumuzun öğütlerini ve yazığı ilaçları aksatmadan uygulamalıyız. Kanama sonrası ameliyat bölgesinde oluşan pıhtının bozulmamaı için doktorun ısrttığı tamponu 30 dakika süreyle ısırmalı, ağzımızı su veya gargarayla çalkalamamalı, 24 saat süreyle sıcak içecek tüketmemeli, sıcak suyla duş yapılmamalı, aspirin benzeri kan sulandırıcılar tüketilmemeli, en az 2 gün boyunca sigara içilmemelidir. Ayrıca gazlı, kolalı, asitli içecekler ve sert gıdalar tüketmekten de kaçınılmalıdır.

8. Her eksik dişin yerine implant yapılabilir mi?

İmplant uygulanacak bölgede kemiğin kalınlık ve yoğunluğun yeterli miktarda olması gerekmektedir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bölgede yeterli miktarda kemik olmasa bile kemik tozu kullanarak veya üst çene arka bölgede sinüs boşluğunu kaydırarak (sinüs lifting operasyonları sadece çene cerrahlarınca uygulanmalıdır) şartları implant için uygun hale getirmelidir.

9. implant operasyonu ne kadar sürer?

Operasyon süresi vakadan vakaya değişmekle birlikte cerrahın tek bir implantı çeneye uygulaması 15-20 dakika sürmektedir.

10. implant tedavisi ne kadar sürer?

Eksik dişlerin yerine implant ve üzerine protez uygulanması 3-4 aylık bir süre gerektirmekteyken, ağızda tutulmak istenmeyen bir dişin çekilip yerine implant uygulanması kemik oluşumu için 3 aylık ek bir süre daha gerektirmektedir. Ayrıca yaşlılık, diabet, kötü ağız hijyeni, bazı ilaçların kullanımı ve çeşitli kronik hastalıklar iyileşme sürecini uzatabilmektedir.

11. implant üstü protez çeşitleri nelerdir?

İmplant üzerine yapılan sabit protezler bir siman yardımıyla yapıştırılanlar ve vidalanarak tutturulanlar olmak üzere iki çeşittir. İlkinde porselen veya zirkon kaplamalar implantın üzerindeki dayanağa bir yapıştırıcı siman yardımıyla sabitlenirken ikincisinde diş labaratuvarında hazırlanan protez implant üzerine vidalanarak takılmaktadır. Her ikisinin de kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

12. İmplant operasyonu sürecince hasta dişsiz mi dolaşmaktadır?

İmplant operasyonundan 1 hafta sonra acil durumlarda ön dişler bölgesine 1 gün sonra hastaya kalıcı protez yapılana dek kullanması için çiğneme, konuşma ve estetik sorun yaşamaması için geçici bir protez yapılmaktadır.

13. Dişeti hastalığı olanlara implant uygulanabilir mi?

Hayır! Dişeti hastalığının bir periodontolog (dişeti hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilmesi ardından implant için cerraha teslim edilmesi gerekmektedir.

14. İmplant Tedavisinin başarı oranı nedir?

Günümüzde diş implantları uygulamalarında % 98 gibi oldukça yüksek başarı oranıyla yakalanmıştır. İmplantlar da başarısızlık genellikle cerrahi işlemden sonraki ilk bir yıl içerisinde ortaya çıkmakta olup, hastanın diyabet gibi iyileşmeyi etkileyebilecek sistemik hastalıklarının varlığı, ortamın sterilizasyonu, hastanın sigara kullanımı, hastanın ağız hijyeninin durumu, kullanılan implantın kalitesi ve hekimin cerrahi yeterliliği bu durumun sebepleri arasında yer almaktadır. 

15. Diş implantı neden başarısız olur?

Hekim yanlış planlama veya uygulama hatası yapmasa bile orijinal olmayan, ucuz ve taklit implant kullanımı zaman zaman hastanın sorun yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden hastaların implant markası ve diş hekimi seçimlerini bilinçli yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kişinin genel sağlık durumunun bozulması veya uzun süre ağız hijyenini ihmal etmesi de başarılı yapılmış implantların kaybına yol açabilmektedir.

16. implant tutup tutmadığı nasıl anlaşılır?

İmplant uygulamasından haftalar sonra bile operasyon bölgesinde şişlik, gemeyen ağrı, operasyon bölgesine kanama hatta irin varsa, implantta sallanma varsa implant tutmamış olabilir. Bu durumda diheiminize iletişime geçmelisiniz implantın çıkarılması gerekebilir.

17. implant vidaları kemikle kaynaşmazsa ne olur?

İmplantın operasyon sonrasında 3 aylık süre içerisinde kemikle kaynaşması beklenmektedir. Küçük bir ihtimal olmakla birlikte (%2) başarısız implant, operasyonu yapan hekim veya bir çene cerrahı tarafından lokal anestezi altında yerinden çıkarılmaktadır.

Alt ve üst çenelere uygulanmış diş implantlarının panoramik röntgen filminde görünümü

 18. 118. Her eksik diş için ayrı bir implant uygulanması mı yapılmaktadır?

Hayır, Her diş boşluğuna implant yapılması gibi bir zorunluluk yoktur. Çoğu zaman implantlar da birbirine köprü gibi bağlanmata dolayısıyla eksik diş sayısından daha az implant uygulanmaktadır ki bu diş hekiminizin yapacağı planlama ile vereceği bir karardır. Sözgelimi 4 diş boşluğu olan bir bölgeye 2 implant ile 3 veya 4 porselen krondan oluşan bir köprü yapılabilmektedir.

19. Birden çok implant yapılacaksa, hepsi aynı seansta mı yapılır?

Aynı bölgeye yapılan implantların birbirine paralelliklerini sağlamak için tek seansta yapılması özellikle çok önemlidir. Bununla birlikte alt ve üst çenede farklı bölgelere ekilecek implantlar için en az 1 hafta ara verilmelidir

20. sinüs lifting operasyonu nedir?

Üst çenede azı dişleri bölgesinde yer alan maxiller sinüs uzun süren diş eksikliklerinde aşağı doğru sarkarak implant yapılması için gerekli olan kemik miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Bu durumda hastaya implant yapılabilmesi için sinüs lifting denilen operasyon gerçekleştirilmektedir. Sinüs lifting ciddi komplikasyonları olan bir cerrahi işlem olup, açık ve kapalı iki çeşidi bulunmakta ve bir uzman tarafından yapılması önerilmektedir.

21. implant kemiğe kaynamazsa ne olur?

Bu nadiren görülen bir durum olmakla birlikte iyileşme sürecinin bozulması ile implant gevşeyip kaybedilebilir. Bu durumda implant çıkarıldıktan sonra ya 3 ay süreyle kemiğin iyileşmesi beklendikten sonra yeniden implant uygulaması yapılır ya da implant uygulamaktan vazgeçilip şartlar müsaitse köprü restorasyonu tercih edilir. İmplant uygulamalarında kaybedilmiş, sökülmüş implantlar kesinlikle yeniden hasta üzerinde kullanılmaz, ikinci deneme mutlaka yeni bir implant ile yapılmalıdır.

22. İmplant sonrası yüzde morluklar oluşur mu?

Ameliyattan sonra ağız açmakta güçlük, ödemden dolayı operasyon bölgesinde şişkinlik ve sonrasında morarma görülmesi normal olmakla birlikte sizi rahatsız eden gelişmeleri doktorunuzla paylaşmanız ve tavsiyelerini dinlemeniz bu süreci atlatmanızda yararlı olacaktır.

İmplant üstü hareketli protez (damak) ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda uygundur

23. implant üstü damak mümkün müdür?

İmplant üzerine hareketli protezler hastanın hiç dişinin kalmadığı durumalrda uygulanabilir. Ağzın tamamını implant kullanarak sabit protez kullanma imkanı yoksa üst çenede 4, alt çenede ise 2 implant kullanılarak bunların üzerine geçebilecek hareketli protezler (damak) yapılabilmektedir.

24. İmplant dişlerin ömrü ne kadardır?

İmplantların ömrü teorik olarak hayat boyu olmakla birlikte başta kötü ağız hijyeni olmak üzere çoğunlukla hasta kaynaklı sebeplerden dolayı hiçbir hekim bu garantiyi vermemektedir.

25. İmplant paslanır mı?

Hayır! biyolojik uyumluluğu çok üstün düzeyde olan bunun yanında düşük yoğunluğu ve ısı geçirgenliğine sahip diş implantları demir değil saf titanyumdan yapıldığından paslanmazlar.

26. İmplantların bakımı nasıl yapılmalıdır?

İmplant bakımı normal diş bakımından pek farklı olmayıp, günde 2-3 kez düzenli diş fırçalama, diş ipi ve arayüz fırçası kullanımı yeterlidir. Ayrıca 6 ayda bir kontrol için diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir.

27. Diş implantları herkese yapılabilir mi? Kimler implant yaptıramaz?

Diş implantları ancak çocukluk çağından çıkmış yani kemik gelişimini tamamlamış (erkekler için 17-18 yaş, kadınlarda 16-17 ) sağlıklı kadın veya erkek erişkinlere uygulanabilir. İleri düzey veya kontrol altına alınamayan diabet, ciddi kalp hastalığı, kan pıhtılaşma hastalığı v.b durumlarda, kemiğin yapısını bozan ilaçların kullanılması durumunda, kemoterapi veya radyoterapi gören hastalarda implant yapımı uygun değildir. Ayrıca implant yaptırmak isteyen hastanın hepten bırakamıyorsa bile alkol ve sigara kullanma alışkanlığına hekimin tavsiye ettiği süre için ara vermesi gerekmektedir.

28. implant tedavisinin uygulanması sakıncalı olduğu durumlar şunlardır:

1. Sigara tiryakiliği: Sigara kullanımı ağız içi yaraların iyileşmesini geciktirmekte ayrıca diş üzerindeki plaklar üzerined olumsuz etki göstermektedir. Buna rağmen operasyon kararı verilse bile implantın kaybı (fail) riskini asgariye indirmek için implant operasyonu sonrasında sigara kullanımı sınırlandırılmalıdır.
2.Diabet (şeker hastalığı): Diabetli hastalarda iyileşme gecikmekte ve operasyon sonrası enfeksiyon riski artmaktadır. İleri düzey diabet hastalarında implant uygulamalarında başarı şansı düşüktür.
3. Hipertansiyon ve Kalp rahatsızlığı olan hastalar: Bu tip hastalarda hastanın kardiyoloğunun görüşü alınmaktadır.
4. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar: Vücut dirençleri zayıf olan bu hastaların, enfeksiyon kapma ihtimalleri yüksek olup, implant uygulanması sakıncalıdır. İmplant uygulamaları ancak tedavi bitiminden sonra hastanın onkoloğunun uygun bulduğu bir süreden sonra yapılabilir.

29. Köprü mü yoksa implant mı?

Köprüyle implantın yeri farklı olup vakaya göre yerine göre implant, yerine göre köprüyü tercih edilmektedir. İmplant ve köprü için aynı elverişli şartlar varsa komşu dişleri kesip proteze eklemek yerine implantı tercih etmek daha doğru olacaktır. Eksik dişin civarındaki dişlerin de büyük çürükler veya kanal tedavili oldukları için kaplanmaları gerekiyorsa bu sefer köprü yapımı tercih edilebilir.

30. Diş implantının yapısı nasıldır?

Diş implantları doğal dişleri taklit edecek şekilde iki ayrı parçadan oluşmaktadır. İlk parça, çene kemiği içerisine aneztezi ile açılan yuvaya kök görevi görmesi amacıyla yerleştirilen gövde kısmı, diğeri ise operasyondan üç ay sonra bu gövdenin üzerine porselen kuronun veya hareketli protezin yerleştirileceği üst yapıdır.

31. Diş İmplantı zararlı mıdır?

Hayır, değildir. Teşhis ve tedavisi diş hekimleri tarafından uygun görüldüğü şekilde gerçekleştirildiği takdirde implant yapımı ve kullanımı son derece güvenlidir. Implant tedavisi sonrasında diş implantı uygulanmış olan hasta normal yaşamına hemen dönebilir.

32. Hiç dişi olmayan hastaya implant yapılabilir mi?

Evet, diş implantları eğer çene kemiği uygun form ve özelliğe sahipse hastaya sabit protez kullanma imkanı bile sunabilmektedir. Bu durumda üst çeneye 8 alt çeneye ise 6 implant uygulanarak her iki çeneye de 14’erden toplam 28 porselen diş ile sabit protez yapılmaktadır.

33. Diabet hastasına implant yapılabilir mi?

Evet, ilaç kullanımı ve dietine dikkat eden diabet hastalarına implant yapılabilir. İmplant başarısızlığı ve komplikasyonlarının diabet ile doğrudan ilişkili olduğu henüz bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Bununla birlikte diabetin damar sistemi üzerinde yaratmış olduğu mikro ve makro düzeydeki harabiyetin yara iyileşmesini geciktirmesi söz konusu olup, hastanın eksiksiz anamnezi ve güncel HbA1c düzeyinin öğrenilmesinin implant cerrahisi kararı vakaya göre değerlendirilmelidir.

34. İdeal bir tedavi için kaç implant gerekir?

İmplant tedavisinin başarılı olabilmesi için planlama çok önemlidir. Diş hekimi hastanın çene yapısını gerek klinik gerekse radyolojik muayeneler (panoramik veya tomografik görüntülemeler) vasıtasıyla inceledikten sonra üzerine yapılacak protezi taşıyacak özellik ve sayıda implantları hangi bölgelere yerleştireceğini dikkatlice planlamaktadır. İmplant maliyetinin yüksek olması kimi zaman hasta ve hekimi gerekenden daha az sayıda veya kalitesiz ürün kullanımına götürmektedir ki bu başarı oranını azaltan bir tutumdur. Tam tersi yani gerekenden fazla implant kullanımı da çene kemiğinin direncini azaltan bir faktör olarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. İdeal bir tedavi, iyi bir anamnez ve doğru protez planlamasını takiben, kaliteli bir markanın, doğru seçilmiş model, boyut ve sayıda implantının cerrahi nosyonu olan bir hekim tarafından uygulanmasıyla gerçekleştirilebilir.

35. İmplant bakım gerektirir mi?

İmplant tedavisi başarıyla tamamlandıktan sonra hasta, implantın temizlik ve bakımı diş hekiminin önerdiği, uygun şekilde yapmalıdır. Özellikle operasyondan hemen sonra sigara (yara iyileşmesini geciktirmektedir) kesinlikle içilmemeli, sert gıdalar tüketilmemeli, ağız hijyeni ideal düzeyde tutulmaya çalışılmalıdır.

36. Sigara içenlere diş implantı yapılabilir mi?

Sigara içen hastaların implant yapılabilmekteyse de başarı şansı diğer hastalara göre daha düşük olduğu gibi orta vadede ortaya çıkabilecek dişeti hastalıkları yüzünden implant kaybı yaşanması da olasıdır.

37. İmplant diş yapımı acıtır mı?

Diş implantı uygulanacak bölge lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için implant yaptıracak olan hasta hiç bir şekilde acı hissetmemektedir. Bununla birlikte operasyondan birkaç saat sonra anestezinin etkisi geçtiğinde implant uygulanan bölgede ve anestezik solüsyonun verildiği iğnenin yapıldığı yerde ortalama bir ağrı kesicinin giderebileceği oranda bir miktar ağrı hissedilebilir. Panik atak, aşırı diş hekimi korkusu veya hekimin gerekli gördüğü durumlarda implant uygulanması genel anestezi altında yani hasta uyutularak da gerçekleştirilebilir.

38. İmplant mr çekimine engel midir?

Hayır, diş implantları MR ve CT gibi radyolojik tetkiklerle de uyumludur.

39. Diş çekildiği gün beklemeden aynı gün implant yapılabilir mi?

Bu durum bazı özel durumlarda mümkün olsa da ancak tek köklü ve kök çevresinde herhangi bir enfeksiyonun olmadığı durumlarda bu işlem yapılabilir.

40. İmplantlar kansere sebep olur mu?

Hayır! Henüz implantta kaynaklanan bir kanser vakası tespit edilmemiştir.

41. Diş implantı fiyatları

Türkiye’deki diş kliniklerinde ithal implantlar hastaya, markasına göre birim başına 900-1200 euro ve 500-600 dolar batlarında uygulanmaktadır. Ayrıca yerli implantları kullanan klinikler TL olarak daha ucuz fiyat verebilmektedir. Bu fiyat sadece implant için geçerli olup yetersiz kemik durumunda uygulanacak greft (kemik tozu), membran ile implant üzerine uygulanacak protezleri de ayrıca hesaplamak gerekmektedir.

42. Önde gelen implant markaları hangileridir?

İmplant fiyatları markadan markaya büyük farklılıklar göstermekte olup yerli üretim de dâhil sadece Türkiye’de 100’ün, dünyada ise 250’nin üzerinde implant firması faaliyet göstermektedir. Dental implant üreticilerini kabaca ikiye ayırabiliriz: İlki kendi AR-GE’leri olan 20 yıldan uzun süredir faailiyette bulunan, hekimlerin geri dönüşüne göre kendini geliştiren orijinal ürünlerken diğer kısmı patent hakkı süresi dolan ürünleri taklit eden ucuz seçenekler ile henüz yeni kurulmuş emekleme dönemindeki firmalardır. İmplant pazarında yer alan implant sistemlerinden en çok 15 tanesi ilk grup yani orijinal implantlar olarak değerlendirilmektedir. Tabii ki bu durum firmaların fiyat politikasına da yansımıştır.

43. En iyi implant markası hangisidir?

Hekiminizin en iyi tanıdığı, uzun zamandır uyguladığı, size önerdiği implant sistemi en iyisi olmasa da en güvenilir olanıdır. Sonuçta operasyonun başarısı da implant seçimi de hekiminizin sorumluluğundadır.

44. SGK implant masrafını karşılıyor mu?

Hayır! Özel sağlık kuruluşlarında yapılan implant tedavi giderlerini SGK karşılamamaktadır. Üniversite hastanelerinde ise hasta öğretim üyesi farkı, ameliyat ve protez masraflarını kendi karşılayarak implant yaptırabilmektedir.

 

Diş implantı yaptırmak istiyorsanız randevu almak için!

Sitemizde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez.