Diş çekimi sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Diş çekimleri, diş eti ameliyatları, gömük diş operasyonları gibi ağız içi operasyonlardan sonra öncelikle o günü dinlenerek geçirmeyi unutmayın, aşırı aktivite, stresli işler ve spo yapmaktan kaçının. Operasyon ve diş çekimi  sonrasında yara bölgesine konulan tamponu 30 dakika boyunca  baskı uygulayacak şekilde ısırmanız gerekmektedir. 30 dakika sonra atabilirsiniz, yerine tekrar tampon koymanıza eğer doktor tavsiye etmemişse çoğu zaman gerek yoktur. İlk 24 saat boyunca sık tükürmemeniz , yara bölgesini emmemeniz ve ağız çalkalamaktan  kaçınmanız çok önemlidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hem kanama artar, hem de yarada oluşan pıhtı bozularak yara iyileşmesi gecikir. Yine 24 saat  boyunca sıcaktan  ( yiyecek, içecek ve banyo ) uzak durmanız, kanama kontrolü ve ödem için çok önemlidir.

Diş çekiminden sonrra yüzde morluk ve şişme olabilir mi?

Operasyondan ve diş çekiminden sonra ödem (şişme) ve ekimoz ( morluk ) görülmesi normaldir. Ödemin kontrolü için, ilk 48 saat, beş dakika aralarla ağız dışından uygulayacağınız soğuk kompres çok önemlidir. Oluşan ödemin tamamen geçmesi 4-5 gün sürebilir.

Diş çekimi sonrası yüze soğuk kompres uygulanmalımıdır?

Eğer doktorunuz tavsiye etmişse bir buz torbasını operasyon bölgesine aralıklı olarak koyarak soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz torbasını 5 dakika uyguladıktan sonra 5 dakika bölgenin ısınması için bekleyerek uygulamalısınız. Buz torbasını saatlerce sürekli olarak bölgeye tutmak veya üzerine yatıp uyumak yüzünde hissizlik oluşmasına, kulağınıza veya boğazınıza çok yakın tutmanız başka önemsiz rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Diş çekiminden sonra ne zaman diş fırçalanabilir?

Operasyon veya diş çekimi bölgesini 24 saat fırçalamayınız, aksi takdirde kanamaya sebep olursunuz, daha sonra nazikçe fırçalayabilirsiniz.

Diş çekiminden sonra ne zaman yemek yenilebilir?

İlk yemeğinizi anestezinin etkisi geçtikten sonra yiyebilirsiniz. Aksi takdirde anestezinin yapıldığı yere bağlı olarak diliniz, dudağınız veya yanağınızda zedelenmeye sebep olabilirsiniz. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Yemeklerinizde eğer gömük 20 yaş dişi veya büyü kist operasyonu geçirdiyseniz 10 gün kadar, sıvı ve yumuşak gıdaları tercih ediniz.

Diş çekiminden ne kadar sonra sigara içilebilir?

Önemli ağıziçi operasyonlardan sonra hiç olmazsa 48 saat sigara içilmemelidir. Sigara, ağız ortamındaki ısıyı arttırarak kanamaya ve nikotinden dolayı da yara iyileşmesinde gecikmeye neden olacaktır. Alveolit denilen, çekimden  2 – 3 gün sonra şiddetli ağrıyla başlayan klinik tabloya sigara kullanan hastalarda daha sık rastlanılmaktadır.

Diş çekiminden sonra ağrı olur mu?

Operasyon ve diş çekimi sonrası ağrı kontrolü için verilen ağrı kesicileri tarif edildiği gibi kullanınız. Ağrınız başlamadan (işlemden en geç 30 dak. sonra) alacağınız ilacınızın etkisi daha güçlü olacaktır. Verilen ağrı kesiciler aynı zamanda ödem kontrolü için de gereklidir. Operasyon ve diş çekimi sonrası, ağrının giderek azalması gerekmektedir. Aksine artıyorsa, mutlaka doktorunuzu arayınız.

Diş çekiminden sonra antibiyotik kullanılır mı?
Diş hekimi diş çekimi sırasında davye adı verilen el aletlerini kullanmaktadır

Diş hekimi diş çekimi sırasında davye adı verilen el aletlerini kullanmaktadır

Diş hekiminiz yazmadıysa kendi insiyatifinizle, arkadaş veya eczacı tavsiyesiyle doktorunuz danışmadan kesinlikle antibiyotik almayın. Eğer yazılmış sa antibiyotiğinizi doktorunuzun önerdiği doz ve sürelerde kullanmanız çok önemlidir. İlaçlarla ilgili herhangi bir yan etkide mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.

Diş çekiminden sonra tükürüğün kanlı gelmesi normalmidir?

Yara bölgesinden sızıntı şeklinde kanama olması ve tükürüldüğünde pembe bir tükürük görülmesi normaldir. Bu durum iki gün kadar devam edebilir. Aşırı kanama durumunda doktorunuza ulaşmanız önemlidir. Ulaşamıyorsanız, yakınınızdaki sağlık kuruluşlarından birine gitmeniz gerekecektir. Bu arada kanama bölgesine tampon uygulamanız önemlidir.

Diş çekiminden sonra atılan dikişler ne zaman alınır?

Dişetinin tamamen iyileşmesi dikişler alındıktan sonra 9-10 gün daha sürebilir. Bununla birlikte 7 gün sonra doktorunuz size dikişlerinizi almak için bir randevu yazacaktır. Özel durumlarda kendiliğinden eriyen dikişler de kullanılmakta olup, doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Diş kökü ameliyatından sonra özel bir bakım gerekir mi?

Diş eti ve çene kemiğinin açılarak iltihaplı diş kök ucunun kesilmesi şeklinde gerçekleştirilen apikal rezeksiyon operasyonlarından sonraki sekiz hafta boyunca bu dişlerin üzerine aşırı basınç uygulanmamalıdır.

Diş çekiminden sonra ağız çalkanlanmalımıdır?

Diş çekimleri veya diğer ağıziçi operasyonlardan sonra oluşan pıhtının bozulmaması için 24 saat boyunca ağzın çalkalanmaması gerekmektedir.

Çene cerrahına neden gidilmelidir?

Gömük yirmi yaş dişleriniz, başarısız kanal tedavileriniz, çene eklemi sorunları, ağız içindeki kist ve tümör benzeri yapılar çene cerrahının uzmanlı alanına giren sorunlardır.

Diş çekimi sonrasında alkol alınablir mi?

En az 24 saat alkol alınmamalıdır.

Diş çekiminden sonra aspirin kullanılabilir mi?

Kesinlikle hayır diş çekimlerinden önce ve sonra aspirin, dispril, coumadin veya diğer kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar eğer doktor tavsiyesiyle düzenli olarak bir tedavinin parçası olarak kullanılıyorsa mutlaka aynı doktorun onay ve planlamasıyla kullanımına ara verilmelidir.

Diş çekiminden sonra araba kullanılabilir mi?

Eğer diş çekimi lokal anestezi altında gerçekleştirilmişse araba kullanmanın bir mahzuru yoktur.

Diş çekimi sonrasında burundan kan veya yenilen gıdalar gelebilir mi?

Bu durum bir komplikasyon olup üst çene dişleri çekimi sırasında maksiller sinüs tabanının açıldığını işaret etmektedir. Diş hekiminiz çekim sonrasında açılmanın farkına varıp kapatmaya çalışmalı veya daha iyisi sizi en kısa zamanda en yakın çene cerrahisi uzmanına göndermelidir. Sinüs tabanında küçük bir açıklı kalsa bile yanak şişirilemez, burundan kan veya ağza alınan sıvı veya katı gıdalar gelebilir, sigara içilemez.

Nevralji nedir?

Trigeminal nevralji nedeni tam bilinmeyen bir hastalık olup yüzde yer alan trigeminus adlı sinirin 3 dalından birisi veya tümünü birden etkileyen dayanılmaz şiddetteki ani ağrılardır. Kimi zaman kişinin yüzüne dokunamsı hatta öksürme veya yemek yemek gibi hareketler bile bile ağrı nöbetini başlatabilmektedir. Nevraljik ağrılar sıklıkla diş ağrısı ile karıştırılmakta olup bu ayrımı ancak hekimler yapabilmektedir.

Apseli diş çekilebilir mi?

Akut enfeksiyonlu dişlere kesinlikle müdahale edilmemeli ancak antibiyotik kullanımından sonra çekim gerçekleştirilmektedir.