Çatlak diş sendromu nedir?

Ortadan kırılmış büyükazı dişi (molar)

Ortadan kırılmış büyükazı dişi (molar)

Dişin yüzeyinde başlayıp sinsice yayılan ve zamanla diş kırığına sebep olan yarılmalara çatlak diş sendromu adı verilmektedir ki ön dişlerde görülmedikçe hastalarca farkına varılması zor olduğu gibi diş hekimlerince teşhisi de aynı oranda güçtür.

Çatlak diş belirtileri nelerdir?

Dişin çürük olmadığı halde sıcak ve soğuk hassasiyetine sahip olması, ısırırken veya yemek yerken ani ve şiddetli ağrı duyulması çatlak diş sendromunun en önemli belirtileridir. Çatlak diş sendromu özellikle arka dişlerde çoğu zaman kanal tedavisi yapılmış azı dişlerinde dolgu kenarlarında görülmektedir. Çatlak kimi zaman gözle görülmediği gibi radyolojik tetkiklerde de belirti vermeyebilir.

Diş çatlağı nedenleri nelerdir?

  1. Doğal aşınma: Yıllar boyu ısırma ve çiğneme işlemi yapan dişler üzerinde çatlaklar oluşabilir
  2. Bruksizm yani diş gıcırdatma diş çatlağı oluşumunun en önemli nedenidir
  3. Kalem, çatal ısırma, dişlerle ip koparma, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar
  4. Dişlere darbe alınması
  5. Diş dokusunu zayıflatan büyük çürük veya dolgular
  6. Tedavi edilmemiş çürükler
  7. Kanal tedavisi sırasında veya sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar

Çatlak diş nasıl teşhis edilebilir?

Eski amalgam dolgulu dişte oluşmuş çatlaklar

Eski amalgam dolgulu dişte oluşmuş çatlaklar

Hastalar anamnezlerinde çatlak diş sendromu belirtilerini anlatmakla birlikte ağrılı bölgeyi göstermekte ama hangi dişin ağrıdığını ayıramamaktadır. Diş hekimi bölgedeki tüm dişlere çeşitli açılardan baskı yaparak veya yarı sert bir nesneyi çeşitli pozisyonlarda ısırttırarak, hastanın vereceği tepkiye göre doğru dişi bulmaya çalışmalıdır. Bazı dişlerde çatlak iyice genişlemiş ve dentini aşarak pulpa odasına dek ilerlemiştir ki aşırı ve sürekli ağrı duyulan bu vakalarda klinik ve radyolojik açıdan çatlak teşhisi kolaylıkla konabilir.

Çatlak diş tedavisi nasıldır?

Çatlak köklere ulaşmamışsa çatlak olan bölgenin freze edilip dolgu restorasyonu yapılması ya da kaplama ile dişin dirençli hale getirilmesi denenebilir. Pulpaya ulaşan çatlaklarda dişe kanal tedavisi uygulanması gerekirken köke dek inen çatlakların endikasyonu genellikle çekimdir.